Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Ile można zjeść jajek w Wielkanoc? Dobre wieści dla smakoszy
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 30.03.2024 12:52

Ile można zjeść jajek w Wielkanoc? Dobre wieści dla smakoszy

Jajka w majonezie
Fot. Canva/Ivanmateev

Na większości stołów w Polsce zagoszczą w najbliższych dniach jajka. W wielkanocnym menu pojawią się w przeróżnej postaci: faszerowane, w sałatkach, lub jako składniki innych potraw. Czy powinniśmy powstrzymywać się przed ich jedzeniem, zwłaszcza jeżeli martwimy się o zdrowie i dobre wyniki badań? Sprawdźmy.

Czy jajka podwyższają cholesterol?

Coraz więcej badań obala znany mit, jakoby jajka znacząco podnosiły poziom cholesterolu. Okazuje się, że spożywanie rozsądnej ilości jajek jest całkowicie bezpieczne i nie stanowi zagrożenia nawet dla osób, które skarżą się na wysoki cholesterol. W większości przypadków nie trzeba zatem eliminować ich z diety. Co więcej, są bardzo cenne dla zdrowia.

Cholesterol, o który powinniśmy się martwić, pochodzi najczęściej nie z jajek, a z tłuszczy zwierzęcych. To ich spożycie warto zatem ograniczyć. Zamiast czerwonego mięsa lepiej włączyć do diety np. więcej ryb. Dużo cholesterolu znajdziemy też w tłustym mleku, maśle, produktach typu fast food czy wysokoprzetworzonych słodyczach.

Projekt bez nazwy - 2024-03-30T113918.012.jpg
Fot. Canva/Dar1930
Ostatni dzwonek na darmowe badania. Program dla 40+ kończy się niedługo Wakacje za granicą po 60-tce? Polaków ciągnie do plaż i ciepłej wody

Ile można jeść jajek dziennie?

Jajko to skarbnica witamin i minerałów oraz cenne wartości odżywcze. Są doskonałym źródłem witaminy D wzmacniającej kości. Mają dużo białka, co sprawia, że zjedzenie już dwóch zaspokaja głód dłużej, a przy tym są niskokaloryczne. Lecytyna zawarta w żółtku rozbija zawarty w nim tłuszcz na niewielkie cząstki, zapobiegając osadzaniu się cholesterolu w ścianach tętnic.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by osoby, które nie mają specjalnych przeciwwskazań (np. alergii, chorób autoimmunologicznych) jadły od 7 do nawet 12 jajek tygodniowo. Czy zatem w Wielkanoc musimy się specjalnie pilnować i ograniczać ich spożycie? Nie ma do tego podstaw: wystarczy zachować rozsądek. Nawet jeżeli podczas świątecznych spotkań z rodziną zjemy ich nieco więcej niż zwykle, nic złego się nie stanie.

Czy jajka mogą być groźne dla zdrowia?

Właściwie największa obawa związana ze spożywaniem jajek, jaką warto mieć na uwadze, to ryzyko salmonelli. To ryzyko można jednak ograniczyć lub całkowicie wyeliminować, stosując kilka prostych zasad przy zakupie oraz przygotowywaniu jaj do spożycia. O czym warto pamiętać?

Projekt bez nazwy - 2024-03-30T114030.840.jpg
Fot. Canva/Robert Kneschke

Róbmy zakupy u zaufanych sprzedawców. Upewnijmy się, że skorupki są czyste i nieuszkodzone. Jajka należy przechowywać w lodówce. Jeżeli rozbijamy jajko, skorupki należy od razu wyrzucić do kosza, a naczynia, które miały styczność z surowymi jajkami, umyć. Osoby o dużej wrażliwości powinny ponadto unikać potraw, w których jajka spożywane są na surowo (np. kogel-mogel czy też jako dodatek do tatara).

Źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, WSSE Wrocław