Czy istnieje jedna najlepsza dieta dla osób w dojrzałym wieku? Wszystko zależy od indywidualnego stanu zdrowia i kondycji organizmu, ale jedna z diet uznawana jest za najzdrowszą, najsmaczniejszą i najbardziej uniwersalną dla większości osób. To dieta DASH - stosunkowo nowa koncepcja na temat żywienia, która szybko wpływa na poprawę zdrowia i poprawia jakość życia także u osób 50+.
By w Boże Narodzenie zjeść dania od Magdy Gessler, nie trzeba wybierać się do jej restauracji. Kucharka i restauratorka od kilku lat prowadzi sprzedaż potraw świątecznych w swoich delikatesach “U Fukiera”. Właśnie pojawiła się tam nowa oferta na Boże Narodzenie. Wiadomo, ile trzeba zapłacić, by na naszym stole pojawiły się pyszności od Magdy Gessler.
Sery żółte jako składnik diety są zdrowe, ale nie wszystkie mają równie dobry skład i wartości odżywcze. Mogą być źródłem wielu wartościowych składników, witamin i minerałów, dlatego warto wybierać świadomie i sięgać po takie gatunki i marki, które gwarantują wysoką jakość. Eksperci sprawdzili, który ser żółty dostępny w Lidlu można uznać za najzdrowszy.
Tłuszcze to niezbędny składnik codziennej diety. Nie każdy jest jednak tak samo zdrowy. To, jaki tłuszcz dostarczymy organizmowi wraz pożywieniem, ma kluczowe znaczenie dla tego, czy ciało będzie dobrze funkcjonować. Dotyczy to także i skóry. Nieodpowiednie proporcje tłuszczy w diecie mogą bardzo jej zaszkodzić i ułatwić powstawanie zmarszczek.
Ten napój nie tylko rozgrzeje nas w chłodne dni, ale będzie też prawdziwą skarbnicą witamin i zdrowia. Wystarczy dodać do szklanki trochę suszu, dosłodzić miodem i zalać gorącą wodą. Powstanie napar, który pomoże obniżyć cholesterol, poprawi pracę nerek i układu krwionośnego.
Zawiera dużo błonnika, witamin i minerałów, a jego naturalna słodycz doskonale urozmaica smak wielu potraw. Niestety, Polacy piją go zbyt mało. Jesienią warto dodać do diety więcej potraw i przekąsek z burakiem ćwikłowym. Jest niedrogim źródłem wielu cennych składników odżywczych. Znajdziemy je zwłaszcza w jego soku.
Jesienią warto postawić na dietę, która pozytywnie wpłynie na odporność. Jest to bowiem czas obniżających się temperatur, a wiele osób boryka się wówczas z problemami zdrowotnymi. Aby nie zarazić się i móc w pełni cieszyć się zdrowiem i witalnością, warto pamiętać o kilku zasadach.
Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez tej przyprawy, szczególnie w przypadku pieczenia ciast i przygotowywaniu świątecznych łakoci. Większość Polaków ma go w domu, mimo że już w USA zdecydowano się go wycofać. Wszystko przez jego szkodliwość. Co złego jest w cynamonie?
Działa jak drogie kosmetyki, jest całkowicie naturalny i bezpieczny, a na dodatek niezwykle tani. Nie zapłacimy więcej niż 3 zł. Popularny produkt dostępny w każdym sklepie spożywczym działa na włosy jak ożywczy balsam. Wystarczy nałożyć na włosy i obserwować wspaniały efekt.
Lepsza kondycja to lepsza jakość życia. By “wstać z kanapy” najważniejsze jest znalezienie takich ćwiczeń, które będą sprawiać przyjemność. Specjaliści podkreślają, że każdy ruch jest ważny. Jest kilka czynności, które są szczególnie cenne dla zdrowia i sylwetki, i które ułatwią powrót do ruchu w każdym wieku.
To warzywo, które ma w sobie niedoceniany potencjał. Może być zdrowym składnikiem zup, sałatek czy sosów, ale z powodzeniem zastąpi też w daniu głównym ziemniaki czy bataty. Na dodatek to prawdziwa skarbnica zdrowia, którą powinniśmy docenić zwłaszcza mierząc się z chorobami cywilizacyjnymi.
Każdego dnia dorosła osoba powinna wypijać około 2-2,5 litrów wody. Wiele osób zamiast po wodę sięga po inne napoje, które podczas długiego spożywania mogą przynieść opłakane skutki. Szczególnie problem ten może dotyczyć osób dojrzałych. Ekspert alarmuje, by ich nie pić.
Ziemniaki to “pusty” dodatek do diety i zwykły wypełniacz żołądka - często można spotkać się z taką obiegową opinią na temat tego warzywa. Warto obalić ten mit, bo ziemniaki mogą być niezwykle cennym i wartościowym dodatkiem do diety. Kluczowe jest ich odpowiednie przygotowanie. Jedna zmiana w tej rutynie sprawi, że ziemniaki będą jeszcze zdrowsze.
Tę jagodę nazywa się “owocem młodości”. Nic dziwnego, bo jej wartości odżywcze rzeczywiście pomagają ciału radzić sobie z procesami starzenia, wspierają działanie układu krwionośnego i chronią komórki przed rozwojem nowotworów. Warto dodać je do codziennej diety. To nie tylko korzyść dla zdrowia, ale też ciekawy smak!
Ta domowa sztuczka sprawi, że podczas gotowania skorupka jajek nabierze lepszej elastyczności. Dzięki temu nie pęknie, a jajko będzie łatwiej obrać. Nie zmarnujemy ani kawałka i będą gotowe do podania nawet na eleganckie śniadanie. Wystarczy dodać do wody z jajkami jeden składnik, który znajdzie się w każdym domu.
Jak się okazuje, napój, który do niedawna cieszył się złą sławą, ma wiele prozdrowotnych właściwości. Nie tylko sprawia, że osoby, które piją go regularnie, są bardziej czujne, lecz także wpływa korzystnie na cały organizm. Regularne spożywanie wpływa także na spadek ryzyka wystąpienia raka i cukrzycy.
Kupując jajka zawsze sprawdzamy datę ważności i upewniamy się, czy skorupki są nienaruszone. Potem trzeba koniecznie zadbać o prawidłowe przechowywanie ich w domu. To ważne, bo nieświeże jajka mogą wywołać nie lada problemy ze zdrowiem. Zadbajmy więc o to, by nadawały się do spożycia jak najdłużej.
Sezon grzybowy trwa w najlepsze. Z tych leśnych skarbów można przyrządzić nie tylko porządny obiad, ale też pyszne dodatki do dań głównych i przekąsek. Jeden "grzybowy" przepis staje się dziś szczególnie popularny w domowych kuchniach. Spróbuj! Ten prosty dodatek jest godny tytułu Master Chefa.
Chleb bananowy to proste i smaczne pieczywo, które każdy może upiec samodzielnie w domu. W czasie jesiennym warto je nieco zmodyfikować i dać szansę puszystemu bochenkowi zrobionemu z dyni. Zapewniamy, że ten przepis na stałe zagości w waszej kuchni.
Często można usłyszeć opinię, że grzyby nie mają w sobie wartości odżywczych, i że zjada się je tylko dla smaku. Nic bardziej mylnego. Ten pogląd można już włożyć między bajki. Okazuje się, że w grzybach znajdziemy składniki mineralne, które są korzystne dla zdrowia. Nic, tylko zbierać i jeść!
Październik to jeden z ostatnich momentów na zebranie tego “chwastu”, bo przy pierwszych przymrozkach zniknie. Żółtlica w Polsce jest inwazyjną rośliną, która szkodzi uprawom i spędza rolnikom sen z powiek, ale na świecie stosowana jest w kuchni jak warzywo lub przyprawa. Smakuje trochę jak mniej kwaśny szpinak, z nutami orzechowymi lub słonecznikowymi. Można jeść ją na surowo lub po przegotowaniu.
Ten grzyb może ważyć nawet od 8 do 20 kilogramów! Czasznica olbrzymia przypomina wielką purchawkę, ale ze swoją mniejszą “kuzynką” ma niewiele wspólnego. To jadalny grzyb, który jest doceniany przez wielu smakoszy za swój delikatny, lekko kwaskowaty smak. Jak donoszą grzybiarze, czasznicę można coraz częściej spotkać w lasach.
Zaczynasz swój poranek od wypicia szklanki wody? Świetnie! To nie tylko oddala ryzyko odwodnienia, ale daje też wiele innych korzystnych dla zdrowia efektów. Ale czy woda ciepła działa na ciało lepiej od zimnej? Sprawdzamy, czy temperatura wody, którą pijemy rano, ma znaczenie.
Sezon na grzyby w pełni, a wielu zbieraczy postanowi przyrządzić ze swoich zbiorów sos. Maślaki są do tego idealne, ponieważ charakteryzują się łagodnym smakiem, dopełniającym potrawy. Warto jednak zrezygnować ze śmietany i zastąpić ją innym produktem. Dzięki niemu sos będzie jeszcze bardziej kremowy i podbije smak grzybów.
W Polsce rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Wciąż jednak bliskie są nam wspomnienia ciepłych dni, przyjemnych spacerów podczas długich letnich wieczorów czy smaku świeżo zerwanych w ogródku warzyw i owoców. Aż chciałoby się, żeby ten smak został z nami dłużej. Jest na to sposób. Z zamknięciem aromatu lata w słoiku poradzą sobie nawet ci, którym do kuchni nie po drodze.
Jedni nie przejmują się nimi zupełnie, inni unikają jak ognia. Pestki winogron są malutkie, ale ich smak i tekstura często powoduje, że wiele osób wybiera winogrona bezpestkowe. Niesłusznie, bo te niepozorne “maluchy” kryją w sobie wiele niedocenianych zalet dla urody i zdrowia.
W tym roku zamiast kiszonej kapusty na zimę zrób kiszonkę z innego warzywa. Pod ręką zawsze będzie słoik z pysznym dodatkiem do obiadu, a dobroczynne właściwości kiszonki uchronią przed jesienno-zimowymi chorobami. Burak to doskonały wybór.
Warzywa bogate w błonnik mają szczególnie dobroczynne działanie dla zdrowia, gdy zaczniemy od nich posiłek. Naukowcy zbadali, jak organizm reaguje na poranną dawkę witamin. Okazuje się, że schrupanie warzywa przed głównym posiłkiem na śniadanie potrafi zdziałać cuda i pomaga zrzucić zbędne kilogramy.