Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Wakacje za granicą po 60-tce? Polaków ciągnie do plaż i ciepłej wody
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 26.03.2024 12:01

Wakacje za granicą po 60-tce? Polaków ciągnie do plaż i ciepłej wody

Emeryci na wakacjach
Fot. Canva/Jacob Lund

Jeżeli polski emeryt myśli o wakacyjnych wyjazdach, najczęściej decyduje się na Polskę. Wybiera miejscowości nad Bałtykiem, Zakopane albo spokojne ośrodki nad mazurskimi jeziorami. Coraz więcej osób starszych decyduje się jednak na zagraniczne wojaże. Okazuje się, że szukamy tam dobrej pogody i... złotych plaż.

Emeryci nie chcą rezygnować z wypoczynku

Choć ceny nadal szaleją i coraz trudniej znaleźć w budżecie domowym pieniądze na przyjemności, to Polacy nie chcą rezygnować z wypoczynku. Na wakacje wyjeżdża ok. 60 proc. Polaków. Wśród nich jest coraz więcej osób, które przekroczyły 55. rok życia, i które zamiast spędzać urlop w kraju, wyjeżdżają za granicę.

Z danych serwisu Rankomat wynika, że 45 proc. Polaków po 60-tce wyjeżdża na urlop trwający od 8 do 15 dni. Aż 42 proc. decyduje się na wyjazd dłuższy niż dwa tygodnie. Tak długi wypoczynek pozwala zarówno na oderwanie się od codzienności i trochę lenistwa, jak i na aktywne spędzanie wolnego czasu. Dokąd wyjeżdżają osoby, które na emeryturze nie rezygnują z zagranicznych wakacji?

Projekt bez nazwy - 2024-03-26T103950.233.jpg
Fot. Canva/halfpoint
Wystarczy wyrobić jeden nawyk na spacerach. Poprawia nastrój na 8 godzin 67-latka zostawia w parkach tajemnicze kamyki. Powód jest wzruszający

Polacy podbijają zagraniczne plaże

Okazuje się, że największą popularnością cieszą się wakacyjne kierunki europejskie. Osoby w dojrzałym wieku lubią wypoczywać tam, gdzie jest przyjemny klimat, ciepła woda i szereg atrakcji dla turystów w każdym wieku. Nie jest tajemnicą, że w wielu krajach Europy mamy niemal gwarancję dobrej pogody, czego nie można powiedzieć np. o polskim Bałtyku.

Projekt bez nazwy - 2024-03-26T104231.433.jpg
Fot. Canva/Robert Kneschke

Wśród typowo wakacyjnych miejsc, które najczęściej odwiedzają Polacy po 60-tce, w czołówce znajdziemy Chorwację, Turcję, Hiszpanię i Grecję. Bardzo popularne są też wyjazdy do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Niemczech, ale można przypuszczać, że częściej związane są z wizytami u krewnych lub pracą, a nie z typowym wypoczynkiem.

Bezpieczeństwo na wakacjach to priorytet

Równie ważne jak cel podróży dla osób 60+ jest też towarzystwo. Jak wynika z danych serwisu Rankomat, większość dojrzałych Polaków podróżuje w większym gronie. 37 proc. osób po 60 roku życia wyjeżdża z drugą osobą. 7 proc. z nich planuje wyjazdy w trzy osoby, a 5 proc. podróżuje w grupie 5 i więcej osób.

Warto też dodać, że Polacy po 60-tce wybierając się na wakacje nie zapominają o bezpieczeństwie. Chodzi tu głównie o wykupienie ubezpieczenia, które oprócz standardowej ochrony zawiera klauzule związane z chorobami przewlekłymi, które często towarzyszą podróżnikom w dojrzałym wieku. Daje to gwarancję, że koszty ewentualnego leczenia zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.