Kaloryfer przed zimą. Ciepły na górze, a zimny na dole. Jest się czym martwić?
Sezon grzewczy rozpoczyna się w pełni. W domach już trwa przygotowywanie grzejników na zimną jesień i zimę. Jak wiadomo, nie zawsze może iść ze wszystkim gładko, a sprzęty bardzo lubią psuć się w najmniej odpowiednim momencie. Chyba każdy z nas chociaż raz doświadczył nieprawidłowego działania kaloryfera, zazwyczaj myślimy wtedy o zapowietrzeniu. Jak się okazuje, możliwości psucia się grzejnika jest więcej.
Najczęstszy problem z działaniem kaloryfera - ciepły na górze, zimny na dole
Jest wiele przyczyn problemów z działaniem kaloryfera. Najczęściej pojawia się sytuacja, kiedy grzejnik jest ciepły na górze, ale niestety zimny na dole. Wtedy od razu nasuwa nam się myśl o zapowietrzeniu — i dobrze, jest to niezwykle często występująca usterka.
Kiedy dochodzi do takiego zapowietrzenia, to powietrze, które przebywa w rurach, utrudnia swobodny przepływ wody. Słychać wtedy charakterystyczne stukanie, szumy i trzaski z grzejnika. Może być tak, że woda nie jest w stanie w całości wypełnić grzejnika, wtedy powstają przestrzenie wypełnione tylko powietrzem.
Czy można odpowietrzać kaloryfer na własną rękę?
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, odpowietrzając kaloryfer, jest ustawienie go na poziom 0. Czekamy, aż całkowicie się schłodzi, ustawiamy jakieś naczynie pod zawór grzejnika. Następnie odkręcamy odpowietrznik za pomocą klucza i czekamy, aż woda zacznie wypływać.
Kiedy już przestanie lecieć strumień, będzie wiadomo, że w rurach nie ma więcej powietrza. Najważniejsze, aby grzejnik był schłodzony, wtedy unikniemy poparzenia. Oczywiście po całej operacji zakręcamy zawór i możemy cieszyć się ciepłem działającego już urządzenia.
Nie jest to jedyny problem , jaki możemy napotkać w sezonie grzewczym. Przyczyn psucia się kaloryfera jest więcej. Jak możemy im zaradzić?
ZOBACZ TEŻ: Emerycie, nie pomyl świadczeń. Ponad 100 zł różnicy na koncie co miesiąc
W jaki sposób najefektywniej oczyścić kaloryfer z zanieczyszczeń?
Kolejnym problemem, jaki możemy napotkać, rozpoczynając sezon grzewczy, to zanieczyszczona instalacja. Problem może stanowić osad, rdza oraz kamień powstałe na skutek długotrwałego używania urządzenia. Kiedy woda zaczyna mieszać się z tymi zanieczyszczeniami, powstaje mieszanina, która jeszcze bardziej zalega w grzejniku, który nie tylko działa gorzej, ale zużywa także więcej energii.
W takiej sytuacji należy jak najszybciej pozbyć się zanieczyszczeń i wypłukać kaloryfer. Po pierwsze, ustawiamy zawór wody na maksimum. Uruchamiamy grzejnik i zostawiamy tak na kilka godzin . Po upływie tego czasu zakręcamy zawór do poprzedniego poziomu. Taka procedura powinna pomóc.
Jak naprawić zepsuty termostat w kaloryferze?
Kłopot może sprawić także źle działający termostat, ciepła woda nie jest w stanie dotrzeć do kaloryfera przez zablokowaną iglicę. Jeśli chcemy to naprawić, to odkręcamy głowicę termostatu, jeżeli iglica, czyli wystający z zaworu drut działa, jak należy, to można go odblokować i wysunąć kombinerkami, dzięki czemu pozbędziemy się problemu. Jeżeli wszystkie sposoby zawiodą, należy niezwłocznie skonsultować się z hydraulikiem.