Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > To przyczyna nocnych koszmarów. Jedna grupa osób ma je najczęściej
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 16.10.2024 14:02

To przyczyna nocnych koszmarów. Jedna grupa osób ma je najczęściej

Nocne koszmary senne
Fot. Canva/Ulza

Badania nad koszmarami sennymi i jakością snu przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Oregońskiego w USA. Doszli do zaskakujących wniosków. Odkrycie jest ważne, ponieważ zaburzenia snu to poważny problem związany ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, udarów i przedwczesnej śmierci.

Dlaczego śnią się nam koszmarne sny?

Koszmary senne to jedna z najczęstszych przyczyn słabej jakości snu. Ich doświadczanie wiąże się z negatywnymi emocjami: strachem, lękami czy też złością. To dlatego powodują dyskomfort, uczucie zmęczenia, czasami wręcz wyczerpania. Nie tylko psychicznego, ale też i fizycznego.

Dlaczego w ogóle śnią się nam koszmary? Przyczyn może być wiele, a u osób dorosłych często występują jako objaw stresu pourazowego. Chodzi o reakcję na traumatyczne doświadczenia z życia, takie jak wypadki, śmierć bliskich, bycie ofiarą przemocy.

Kolejną przyczynę występowania koszmarów sennych odkryli badacze zajmujący się problemem zaburzeń snu. Podczas dużego badania stwierdzono, że istnieje grupa osób, która jest szczególnie narażona na to przykre doświadczenie.

Ten zespół był towarem eksportowym PRL-u. Wszystko przerwała tragedia, sprawcy nie złapano Nakładam na usta i są jak nowe. Ten patent powinien znać każdy, jest idealny na jesień i zimę

Samotność wywołuje koszmary nocne

Badania na temat koszmarów sennych przeprowadzono na grupie ponad 1,6 tys. dorosłych w wieku od 18 do 81 lat. Zbadano jakość ich snu oraz sprawdzono, jak często nawiedzały ich nocne koszmary. Wnioski z badania są zaskakujące.

Jak bowiem czytamy w wynikach, koszmary senne częściej dręczą osoby odczuwające w życiu samotność.

Wszystko za sprawą stresu, jaki wywoływany jest przez lęki, obawy i trudności związane z samotnym trybem życia. Zdaniem naukowców, osoby samotne były bardziej zestresowane, co z kolei wywoływało u nich trudności z zaśnięciem, w tym więcej niepokojących snów.

Samotność i bezsenność idą w parze. W Polsce to ogromny problem

Ze statystyk wynika, że na problemy ze snem skarży się niemal co trzeci Polak. Olbrzymim problemem jest też samotność.

Z badań przeprowadzonych w 2022 roku przez Instytut Pokolenia wynika, że ponad 50 proc. Polaków doświadcza poczucia samotności, a prawie 40 proc. deklaruje, że często lub czasami czuje się opuszczona.

Tymczasem jak ostrzegają lekarze, nie pozostaje to bez wpływu na zdrowie, a nawet długość życia.

Szacuje się, że osoby stale odczuwające samotność narażone są bardziej na choroby serca, udary mózgu, demencję oraz ryzyko przedwczesnej śmierci.