Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Kolekcjonerzy płacą 3 tys. zł. Sprawdź, czy masz w domu płytę z 1992 roku
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 14.06.2024 11:55

Kolekcjonerzy płacą 3 tys. zł. Sprawdź, czy masz w domu płytę z 1992 roku

Płyty winylowe
Fot. Canva/Pixelshot

Wielu Polaków trzyma w domach zapomniane kolekcje płyt winylowych, gromadzone jeszcze od czasów PRL. Często nie zdajemy sobie sprawy z ich wartości. Za niektóre z nich kolekcjonerzy są gotowi zapłacić niemałe pieniądze. Ceny sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Ostatnio padł niezwykły rekord.

Płyta polskiego zespołu rockowego poszukiwana

Jedną z najbardziej poszukiwanych płyt winylowych w Polsce jest album "Poganie! Kochaj i obrażaj" zespołu Róże Europy. Płyta została wydana w 1992 roku nakładem wytwórni Eska Records. Fani zespołu i kolekcjonerzy od lat próbują zdobyć ten album. Z reguły bezskutecznie, bo egzemplarzy na rynku jest bardzo niewiele.

Choć album "Poganie! Kochaj i obrażaj" jest dziś łatwo dostępny jako CD, na kasecie oraz w serwisach streamingowych, to edycja na płycie winylowej jest prawdziwym białym krukiem. To dlatego w dyskusjach o tej płycie często padają zawrotne kwoty. Warto sprawdzić, czy przypadkiem nie posiadamy jej w zapomnianej kolekcji.

O jakich kwotach mówimy?

02107845.jpg
Fot. Discogs
To polskie "miasteczko aniołów". Seniorzy jeżdżą tam po ciszę i sielskie widoki W aptece nie ma nic lepszego na zmarszczki. Od 11 zł za krem "cofający czas"

Rekordowe ceny za płytę na winylu: na stole tysiące złotych

Kolekcjonerzy, którzy poszukują płyty "Poganie! Kochaj i obrażaj" na winylu, oferują w ogłoszeniach kwoty rzędu 3 tysięcy złotych. Wiele zależy jednak od stanu samej płyty. Za doskonale zachowany egzemplarz można zażądać nawet więcej.

W ostatnim czasie padł bowiem absolutny rekord.

Jedyna oferta sprzedaży tego albumu w popularnym serwisie ogłoszeniowym opiewała na 7,5 tysiąca złotych. Płyta była w w stanie doskonałym wizualnie i technicznie, a dodatkowe elementy, takie jak książeczka dołączona do płyty, były wręcz "jak nowe".

Najbardziej poszukiwane polskie płyty na winylu

Wysoka cena albumu "Poganie! Kochaj i obrażaj" Róż Europy wynika z bardzo niskiego nakładu. Na winylu wytłoczono niewiele egzemplarzy, dlatego dziś kolekcjonerzy są gotowi zapłacić krocie.

Dla fanów ten album ma też wartość sentymentalną, bo wiąże się z początkiem ogromnej popularności zespołu Róże Europy.

Znalazł się na nim największy przebój grupy, czyli piosenka "Jedwab", w której gościnnie udzieliła głosu Edyta Bartosiewicz. Piosenka bardzo długo utrzymywała się w czołówkach list przebojów w całym kraju i do dziś jest chętnie grana przez stacje radiowe.

Album Róż Europy to nie jedyne nagranie, którego poszukują kolekcjonerzy płyt winylowych. Na liście pożądanych płyt często wymienia się m.in. debiutancki album zespołu Wilki, winyl „Spalam się” Kazika czy "Stop" grupy De Mono.