Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > W aptece nie ma nic lepszego na zmarszczki. Od 11 zł za krem "cofający czas"
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 25.05.2024 16:12

W aptece nie ma nic lepszego na zmarszczki. Od 11 zł za krem "cofający czas"

Krem na zmarszczki
Fot. Lelum.pl

Na półkach aptek i drogerii znajdziemy całe zatrzęsienie kremów przeciwstarzeniowych. Niezależnie od marki i obietnic składanych na pudełkach, najlepsze kosmetyki łączy jeden składnik. Jeżeli w składzie znajdziemy retinol, to korzystne działanie można wręcz zagwarantować.

Czym jest retionol?

Retinol to związek chemiczny, który uważany jest za podstawową formę witaminy A. Często nazywany jest "witaminą młodości" i nie ma w tym cienia przesady. Kosmetyki z retinolem wykazują przeciwzmarszczkowe, ujędrniające i odmładzające działanie. Retinol jest składnikiem wielu kremów i maści przeciwstarzeniowych, które znajdziemy w aptekach.

Projekt bez nazwy - 2024-05-25T155123.646.jpg
Fot. Canva/Macniak

Najlepsza wiadomość to cena. Preparaty z retinolem można kupić już za kilkanaście złotych. W aptekach i drogeriach znajdziemy kremy na dzień i noc, peelingi, serum, czy kuracje przeciwzmarszczkowe. Jeżeli dopiero zaczynamy je stosować, lepiej wybrać kosmetyki ze stężeniem retinolu nie wyższym niż 0,3 proc., by nie podrażnić skóry.

Przestań wylewać wodę po ryżu. W PRL wiedziała to każda fryzjerka To imię popularne w PRL dano ostatnio tylko 8 chłopcom. Aż dziwne, że nie wraca do mody

Jak retinol działa na skórę?

Retinol spowalnia spadek produkcji naturalnych olejów, elastyny i kolagenu. To ich zanik jest przyczyną pojawiania się zmarszczek. Dzięki retinolowi zmniejsza się też widoczność porów, a cera jest jaśniejsza i wolna od przebarwień wywołanych słońcem. Dodatkowo retinol przyspiesza proces regeneracji naskórka i ma kojące oraz przeciwzapalne działanie w przypadku trądziku.

Słowem: daje wszystko, czego potrzebuje dojrzała skóra, w jednym składniku. Pamiętajmy tylko o jednym. Przygoda z retinolem to nie cudowna recepta na zmarszczki, bo taka nie istnieje. Tylko wytrwałe i długofalowe stosowanie preparatów z retinolem da efekty widoczne gołym okiem. Oprócz dobrego kremu przyda się więc i cierpliwość.

Retinol: nie tylko dla skóry dojrzałej

Wieloletnie badania nad retinolem wykazały, że składnik ten daje także dobre efekty, jeżeli zaczną go stosować osoby młodsze, w wieku 20-30 lat. Korzystne działanie dla skóry widać nawet po kilkunastu latach.

Projekt bez nazwy - 2024-05-25T155233.133.jpg
Fot. Canva/MaxByte

Retinol naturalnie występuje też w pożywieniu, m.in. żółtku jaj, maśle, marchwi, owocach cytrusowych oraz zielonych warzywach. Jest też w tranie, stąd niegdyś duża popularność maści tranowej w radzeniu sobie ze zmarszczkami.