Silver.Lelum.pl > Gwiazdy > Krzysztof Cugowski dostał pieniądze od 50 Centa. "Można zrobić imprezę"
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 12.06.2024 10:23

Krzysztof Cugowski dostał pieniądze od 50 Centa. "Można zrobić imprezę"

Krzysztof Cugowski i 50 Cent
fot. Podlewski/AKPA ; Top Streetwear/www.flickr.com

Krzysztof Cugowski, polski wokalista znany z charakterystycznego, niepowtarzalnego głosu, rozpoznawalny jest na całym świecie! Jak się okazuje, kiedyś zainteresował się nim nawet popularny raper 50 cent, ktry zdecydował sie wykorzystać w swoim kawałku fragment piosenki Budki Suflera. Dzięki temu, nak połowa lat 80.
 

Fenomen Budki Suflera. Krzysztofa Cugowskiego słuchają pokolenia!

Krzysztof Cugowski ma jeden z najbardziej charakterystycznych głosów na polskiej scenie muzycznej. Wokalista jest założycielem i wieloletnim liderem zespołu rockowego Budka Suflera, który po dziś dzień cieszy się niesłabnącą popularnością. Ich największe hity, jak "Takie tango", "Jolka Jolka" czy "Bal wszystkich świętych" mają miliony odtworzeń na YouTube. 

Nic więc dziwnego, że fragmenty ich utworów z chęcią wykorzystywane są przez artystów z całego świata! Niezwykły głos Cugowskiego i muzykę Budki Suflera można usłyszeć m.in. u Miuosha, VNM-a czy Tribbsa. Kultowe piosenki samplują nie tylko rodzimi raperzy, ale również ci zza oceanu. 
 

Skiba wyjawił, ile żona wydaje na ubrania. Tego się nie spodziewaliście Krzysztof Cugowski przekazał, kiedy przestanie koncertować

Krzysztof Cugowski dostał tysiące od 50 centa

W 2015 roku Budką Suflera zainteresował się sam 50 Cent, jeden z najsłynniejszych amerykańskich raperów. To właśnie on postanowił wykorzystać w swoim kawałku sampel z piosenki "Noc nad Norwidem". Znalazł się on w utworze pt. "Body Bags" na mixtapie "Tha Kanan Tape". Sampel z tej samej piosenki użyty został zresztą nie tylko przez 50 Centa. Użył jej także m.in. Sean Price. 

50 Cent miał bardzo poważną wpadkę przy tej swojej płycie, której sprzedał 20 milionów i ja tego nie mogę tego odżałować, że "Nocy nad Norwidem" na tym nie ma - powiedział z uśmiechem Cugowski w trakcie rozmowy dla Mixtape.tv.

Oczywiście, jak to zawsze w takich przypadkach bywa, za wykorzystanie utworu trzeba zapłacić, i nie ominęło to również 50 centa. Jak przyznał Cugowski: z racji użycia kawałka "Nocy nad Norwidem" na jego konto wpłynęło około 6 tysięcy dolarów. Dopytywany przez reportera stwierdził, że można za to zorganizować małą imprezkę. 

Krzysztof Cugowski
fot. Piętka Mieszko/AKPA

Budka Suflera reaktywowana bez Cugowskiego

W 2014 roku członkowie Budki Suflera zdecydowali o zakończeniu działalności zespołu. Ekipa odbyła wspólnie ostatnią trasę koncertową, po czym wszyscy rozeszli się w swoją stronę. Jednak, jak przyznał Cugowski, po jakimś czasie dawni koledzy z zespołu ponownie odezwali się do artysty, by wznowić działalność Budki Suflera. Wokalista realizował wtedy jednak swoje własne pomysły i nie zdecydował się na powrót.

Ja mam swoje życie. Dlaczego mam wracać do czegoś, z czego cztery lata wcześniej wszyscy zrezygnowaliśmy? - mówił.

Budka Suflera ostatecznie jednak została reaktywowana, z tym że już bez Cugowskiego. Nowym wokalistą został Robert Żarczyński, a w 2022 roku dołączyli do niego Jacek Kawalec i Irena Michalska.