Masz w domu "jamnika"? Stół z PRL robi furorę, ceny są zawrotne
Trendy w wystroju wnętrz zataczają koło. To, co jeszcze w latach 90. uchodziło za "obciach", dziś wraca do łask. Nawet PRL-owskie meblościanki mogą być dziś praktyczną ozdobą mieszkań, choć jeszcze niedawno były przecież okryte złą sławą. Jednym z przedmiotów pożądania wśród miłośników mebli z minionej epoki jest stolik, który z powodu swojego kształtu zyskał nietypowy pseudonim.
Mieszkania w stylu PRL coraz popularniejsze
Mieszkania urządzone w stylu PRL mają w Polsce rosnącą rzeszę zwolenników. Ten styl nie musi oznaczać siermiężnych mebli czy kiczowatych ozdób na półkach. Wnętrza w stylu vintage mogą być stylowe, praktyczne i po prostu ładne. Z tego też powodu wiele osób poluje na internetowych aukcjach na autentyczne przedmioty i meble z PRL. Ostatnio wpadł im w oko stolik, który królował w salonach lat 60. i 70.
Jeżeli w domu , w piwnicy lub na strychu wciąż masz ten niepozorny stoliczek , możesz mówić o wielkim szczęściu. W internecie, na pchlich targach czy wyprzedażach garażowych trafia się już stosunkowo rzadko, a za egzemplarze w dobrym stanie poszukiwacze są w stanie zapłacić niemałe pieniądze. Nawet jeżeli nie chcesz zatrzymać go dla siebie, możesz pomyśleć o sprzedaży i przekazaniu go w dobre ręce.
Ten stolik to tzw. "jamnik" .
Czym jest stolik "jamnik"?
"Jamnik" to kultowy stół z podłużnym blatem i smukłymi nóżkami. Jeden z niezwykle popularnych modeli "jamnika" miał też półkę w postaci drabinki. To właśnie swojej długości stolik zawdzięcza ten wdzięczny psi pseudonim. Przed laty stół ten był częścią praktycznego wyposażenia wielu salonów , a z Polski trafiał też na eksport.
Najpopularniejsze i najczęściej poszukiwane dziś "jamniki" były produkowane przez Obornickie Fabryki Mebli w Obornikach Wielkopolskich należące do Zjednoczenia Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu. Były to modele T-46 (z drabinkową półką) oraz T-98 , produkowane od początku lat 60. Modele wykonano z fornirowanej płyty wiórowej i drewna bukowego.
Stolik "jamnik" z PRL osiąga zawrotne ceny
Oryginalnych "jamników" w dobrym stanie zostało dziś na rynku stosunkowo niewiele. Na internetowych aukcjach i w serwisach ogłoszeniowych nawet egzemplarze w średnim stanie osiągają ceny rzędu 400-500 zł . Wyjątkowo zadbane "jamniki" (lub dobrze odrestaurowane) można jednak sprzedać nawet za 1,5 tys. zł .
O wielkim szczęściu mogą zaś mówić ci, którzy znaleźli takie stoliki wystawione na bezpłatne oddanie przez właścicieli nieświadomych ich wartości.