Silver.Lelum.pl > Gwiazdy > Mecz Polski z Francją wywołał aferę w PRL. Telewizja aż opóźniła transmisję
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 24.06.2024 13:17

Mecz Polski z Francją wywołał aferę w PRL. Telewizja aż opóźniła transmisję

Zbigniew Boniek
Fot. TVP/kadr z meczu

Przed nami ostatni mecz Polaków na Euro 2024. Polska zmierzy się z Francją, co przywołuje wspomnienia o innym spotkaniu tych drużyn sprzed lat. Wieczorem 10 lipca 1982 roku równo o godzinie 20:00 sędzia dał sygnał do rozpoczęcia meczu Polski z Francją. Polacy pod wodzą Antoniego Piechniczka rozegrali wspaniałe spotkanie. Na trybunach doszło jednak do incydentu, który nie spodobał się władzom PRL.

Polska - Francja w 1982. Ostatni tak wielki sukces Polaków?

Zdaniem wielu kibiców, był to ostatni tak wielki mecz polskiej reprezentacji piłkarzy. 

Podczas XII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1982 roku w Hiszpanii Polacy zajęli trzecie miejsce. W widowiskowym meczu pokonali Francuzów 3:2. Wtedy przyznawano za to srebrne medale.

Gole dla Polaków w meczu z Francją strzelili Andrzej Szarmach, Stefan Majewski i Janusz Kupcewicz. Francja nie była jednak łatwym przeciwnikiem. Tak o meczu pisał Andrzej Makowiecki, reporter, który relacjonował mundial w Hiszpanii:

Wspaniali Francuzi! Powtarzam: uratowali finały! Zachowali się tak, jak przystało na prawdziwych sportowców. Stworzyli wraz z Polakami przepiękne, niezapomniane widowisko. Walczyli z ogniem, z pasją, chwilami miałeś wrażenie, że ciągle jeszcze grają o złoto.

Podczas gdy na murawie piłkarze walczyli w pocie czoła, na trybunach stadionu w Alicante doszło do incydentu, który nie spodobał się władzom PRL.

Poruszające słowa córki Beaty Tyszkiewicz. "Dziękuję ci, mamo" Michał Bajor ogłasza przerwę od śpiewania. Czeka na zabieg

Transparenty na meczu Polaków z Francją. Telewizja miała kłopot

Na trybunach było równie gorąco, co na boisku. Podczas meczu grupa kibiców z Polski wywiesiła transparent, którym naraziła się ówczesnym władzom w Warszawie.

W pewnym momencie spotkania na trybunach pojawił się transparent Solidarności. Przypomnijmy, że w Polsce trwał wtedy stan wojenny. Realizator Telewizji Polskiej próbował unikać filmowania kibiców.

Ekipa TVP tak bardzo nie chciała pokazać transparentów Solidarności, że aż opóźniła transmisję meczu z Francją o kilkanaście sekund.

Euforia po meczu z Francją. "Witali ich dygnitarze"

Po powrocie do Polski reprezentacja Antoniego Piechniczka była witana tak gorąco, jak nigdy dotąd. Tak te chwile wspomina Muzeum Historii Polski:

Zdobywców 3 miejsca rodacy przywitali w Warszawie królewsko. „Kibice skandowali w środku nocy: - A za cztery lata Polska będzie mistrzem świata!” - wspomina Piechniczek. Drużynę przyjął Wojciech Jaruzelski. Jak pisała prasa: „Generał przejawiał żywe zainteresowanie imprezą, która trzymała przez miesiąc w napięciu miliony kibiców i zespoliła Polaków w jedną rodzinę.” I jak propagandowo by to nie zabrzmiało, tak było w rzeczywistości - czytamy we wspomnieniach z 1982 roku.

W 1982 roku Polska została trzecią drużyną świata po raz ostatni jak do tej pory. Wcześniej udało się to tylko w 1974 roku: pod wodzą Kazimierza Górskiego podczas mundialu w RFN i Berlinie Zachodnim.