Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Kulinarny serial TVP to ukryta perełka. Widzowie chcą kolejnych odcinków
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 19.06.2024 09:54

Kulinarny serial TVP to ukryta perełka. Widzowie chcą kolejnych odcinków

Historia kuchni polskiej TVP
Fot. Facebook/HistoriaKuchniPolskiej

Takiego serialu kulinarnego nie było jak dotąd w polskiej telewizji. TVP pokazała już 10 odcinków, a fani na Facebooku pytają tylko kiedy kolejne. Nic dziwnego, bo serial "Historia kuchni polskiej" to unikatowa produkcja, która odsłania przed widzami tajemnice kulinarnego dziedzictwa Polski.

Unikatowy program kulinarny w TVP

Kulinarne programy w telewizji przyzwyczaiły nas do pewnej monotonii. Przeważnie są to albo audycje z przepisami i demonstracją gotowania, jak np. "Ewa gotuje" czy "Okrasa łamie przepisy", albo kulinarne reality shows w stylu "MasteChefa".

Okazuje się, że inny sposób pokazywania polskiej kuchni też może być niezwykle atrakcyjny i niebywale wciągający. I nie muszą być to "Kuchenne rewolucje" Magdy Gessler. "Historia kuchni polskiej" to program, który pokazuje gotowanie tak, jak żaden inny do tej pory.

Czekolada po terminie. Czy można zjeść całą tabliczkę? Herbata "po czesku" smakuje nieziemsko. Latem można pić z wodą gazowaną

"Historia kuchni polskiej" oczarowała widzów

Na czym polega fenomen "Historii kuchni polskiej"? Jest to pierwszy serial, który tak dogłębnie opowiada o tym, czym są i jak od czasów Mieszka I po czasy współczesne powstawały polskie tradycje kulinarne i potrawy narodowe.

Program prowadzą prof. historii Jarosław Dumanowski i kucharz rekonstruktor Maciej Nowicki. To duet, który doskonale się uzupełnia. Widzowie słuchają fascynujących opowieści o polskiej kuchni, a na ich oczach powstają potrawy, które przez wieki gościły na naszych stołach. Czterdziestominutowe odcinki mijają błyskawicznie.

Projekt bez nazwy - 2024-06-19T095212.777.jpg
Fot. TVP/Historia kuchni polskiej

Niektóre z pokazywanych potaw są już zapomniane, bo kto dziś wie, czym jest "kapłon we flaszy"? Albo co tak naprawdę jedli goście na uczcie u Wierzynka? Co jadano na zamku krzyżackim? Ile kosztowało przyrządzenie obiadu w domu chłopów na wsi, a ile na królewskim dworze? 

Tego wszystkiego można dowiedzieć się z "Historii kuchni polskiej". A potem zobaczyć, jak wyglądały ówczesne potrawy.

Gdzie obejrzeć "Historię kuchni polskiej"?

Program "Historia kuchni polskiej" mogą oglądać widzowie kanału TVP Historia. Obecnie emisja pierwszego sezonu i 10 odcinków już się zakończyła. To jednak nic straconego, bo wciąż emitowane są powtórki, a retransmisje można obejrzeć w dowolnej chwili w serwisach VOD Telewizji Polskiej.

Widzowie, którzy mieli okazję obejrzeć "Historię kuchni polskiej", nie mogą doczekać się już kolejnych odcinków tej nietypowej produkcji. "Niech się Kuchenne Rewolucje schowają ze wstydu" - napisała jedna z fanek na Facebooku. Są dla nich dobre wiadomości. 

TVP zapowiedziała, że kolejne, nowe odcinki serialu “Historia kuchni polskiej” pojawią się na antenie TVP Historia już jesienią.