Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Miejsce, gdzie drzewa kłaniają się słońcu. Ten las przeniesie cię w inny świat
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 19.06.2024 12:55

Miejsce, gdzie drzewa kłaniają się słońcu. Ten las przeniesie cię w inny świat

Krzywy Las
fot. Canva/Maciej Bledowski

Są takie miejsca, które dosłownie zapierają dech w piersi, a ich powstanie od lat pozostaje niewyjaśnioną zagadką. Jedno z takich bajkowych miejsc można znaleźć na Pomorzu Zachodnim. To właśnie tam znajduje się magiczny las rozsławiony na całym świecie!

Świat jak z bajki w Krzywym Lesie

Ten las to prawdziwy fenomen na skalę całego świata. Zlokalizowany jest na Pomorzu Zachodnim, w pobliżu Gryfina. W tym niezwykłym, urokliwym miejscu znajdują się... powyginane sosny. Około 50 drzew jest wygiętych w charakterystyczny i niepowtarzalny sposób — nie mają prostego pnia, lecz zginają się u dołu i w formie delikatnego łuku pną ku górze.

Całość tworzy niepowtarzalny klimat i sprawia wrażenie, jakby było wyciągnięte wprost z opowieści fantasy. Nie da się ukryć: idealnie pasują tu krasnale, smoki i tajemnicze wróżki. Nic dziwnego, że las przyciąga turystów z całego świata, a wzmianki o nim pojawiły się nawet na łamach francuskich i amerykańskich pism. Swego czasu pisał o nim nawet New York Times!
 

Wioska pachnąca lawendą. Kwitnące pola zapierają dech w piersiach Wieś w Polsce jak z bajki. Odpoczniesz i podreperujesz zdrowie

Tajemnica Krzywego Lasu

Zagadkowy kształt drzew w Krzywym Lesie do dziś pozostaje tajemnicą. Co prawda pojawiły się dwie teorie tłumaczące takiego wyglądu roślin, ale żadna z nich nie została w stu procentach potwierdzona. Pierwsza, a zarazem najbardziej prawdopodobna teoria mówi o tym, że drzewa zyskały swój wyjątkowy kształt na skutek działalności człowieka. Podczas wzrostu drzew ludzie uprawiali je specjalnie na tzw. krzywulce do celów stolarskich lub szkutniczych, by następnie wykorzystać je do wyrobu mebli czy też sań.

Inna teoria wskazuje, że wykrzywienie pni jest skutkiem ścięcia kilkuletnich drzewek w celu wykorzystania ich na bożonarodzeniowe choinki. Ze względu na to, że drzewkom zostawiano dolną gałąź, to rosła ona dalej próbując dojść do pionu, czego efektem jest charakterystyczny, wykrzywiony kształt pni. 
 

Jak dojechać do Krzywego Lasu?

Krzywy Las zajmuje powierzchnię około 0,3 ha. Zlokalizowany jest w okolicach wsi Nowe Czarnowo w powiecie Gryfińskim. Znajduje się około 7 kilometrów od Gryfina i około 35 kilometrów od Szczecina. 

Zarówno z północy jak i z południa można tam bez przeszkód dotrzeć trasą ekspresową S3. Krzywy Las uznany został za pomnik przyrody. Wejście do niego jest darmowe.

Krzywy Las
fot. Canva/ Clairobscur24