Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Słońce świeci tu 100 dni w roku. Osobliwe polskie miasteczko przyciąga seniorów
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 16.06.2024 12:32

Słońce świeci tu 100 dni w roku. Osobliwe polskie miasteczko przyciąga seniorów

Zwierzyniec
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

To kameralne miasto kryje w sobie wiele uroku i jeszcze więcej tajemnic. Mało kto wie, że możemy trafić tam na najwięcej dni słonecznych w Polsce. Słońce świeci tu ponad 100 dni w roku. Jest bogate w zabytki, leży w sercu natury, a na dodatek regularnie organizuje się tu Seniorady, czyli imprezy integrujące osoby 60+. Czego chcieć więcej? Nic, tylko przyjechać do Zwierzyńca.

Zwierzyniec: jak dojechać do serca Roztocza?

Zwierzyniec znajdziemy w sercu Roztocza i Roztoczańskiego Parku Narodowego. Leży w województwie lubelskim, niespełna 30 km od Zamościa. Jeżeli nie dysponujemy autem, można dojechać tu pociągiem lub autobusem.

To kameralne miasto liczy niewiele ponad 3 tys. mieszkańców. Niech wielkość nie będzie jednak myląca. Atrakcji w okolicy jest tyle, że weekend nie wystarczy, by zobaczyć wszystko. To raj zarówno dla turystów nastawionych i na aktywny wypoczynek, jak i na spokojne zwiedzanie.

Projekt bez nazwy - 2024-06-16T121833.938.jpg
Fot. Scots/Wikimedia Commons

Położenie Roztocza gwarantuje turystom dostęp do wypoczynku nad wodą (spływy kajakowe po rzece Wieprz i Tanew), szlaków pieszych o różnych stopniach trudności po parku narodowym, a także do turystyki rowerowej i ciekawych tras dla amatorów dwóch kółek.

Kolekcjonerzy płacą 3 tys. zł. Sprawdź, czy masz w domu płytę z 1992 roku To polskie "miasteczko aniołów". Seniorzy jeżdżą tam po ciszę i sielskie widoki

Zwierzyniec: atrakcje unikatowe na skalę światową

Zwierzyniec oferuje nie tylko dostęp do natury. W samym miasteczku znajdziemy niespotykaną wręcz ilość ciekawych miejsc, ukrytych zakamarków i fascynujących obiektów historycznych.

Projekt bez nazwy - 2024-06-16T121952.284.jpg
Fot. Jacek Karczmarz/Wikimedia Commons

Warto zobaczyć tutaj m.in.:

  • Borek - dzielnicę drewnianych domów,
  • Monument kamienny na wyspie stawu Kościelnego upamiętniający psa Marysieńki Sobieskiej,
  • Budynek główny browaru przy ul. Browarnej 7 z lat 1805–1806,
  • Zespół kościoła św. Jana Nepomucena „Na Wyspie”,
  • Najstarszą część cmentarza rzymskokatolickiego z 1907 r.,
  • Cmentarz żydowski z połowy XIX wieku,
  • Rezydencję plenipotenta Ordynacji Zamojskiej z 1890 r. (obecnie siedzibę Roztoczańskiego Parku Narodowego).

Jednym z ciekawych miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów jest ulica Wąska. Jej nazwa mówi wszystko. To prawdopodobnie najwęższa uliczka w Polsce. Ma tylko 1,5 m szerokości. Jak podaje oficjalny przewodnik, na pokonanie jej samochodem nie ma szans.

Atrakcją Zwierzyńca, której na próżno można szukać na mapach, jest też nietypowe... drzewo.

Projekt bez nazwy - 2024-06-16T122141.440.jpg
Fot. Azoniasty 220/Wikimedia Commons

Przy ulicy Dębowej w Zwierzyńcu można zobaczyć okazały dąb. Rośnie dosłownie na środku jezdni. W latach 60. XX wieku mieszkańcy miasta nie dopuścili do jego wycięcia. Dąb został ochrzczony imieniem patrona kierowców Krzysztofa i stoi tam to dziś.

Zwierzyniec: miasteczko pełne pomników

W Zwierzyńcu znajdziemy też pomnik, jakiego nie ma na całym świecie. To pomnik upamiętniający inwazję szarańczy z 1711 roku. Napis na kamiennym bloku głosi: "Bóg groził ludowi, ale z wiarą praca rozbraja Jego gniewy i klęskę odwraca".

Projekt bez nazwy - 2024-06-16T122353.613.jpg
Fot. Gorofil/Wikimedia Commons

Inny pomnik jest jeszcze bardziej zagadkowy. Przedstawia oko opatrzności, a wypisany jest na nim rok 1852. Nie wiadomo, dlaczego został postawiony. Przypuszcza się, że ufundowała go loża masońska ze Zwierzyńca.

Lista zabytków i ciekawych miejsc w Zwierzyńcu jest długa. Turysta w tym miasteczku nie będzie się nudził ani przez chwilę. Przewodnicy szacują, że na jednego mieszkańca miasta przypada tu aż 50 różnego rodzaju atrakcji. Szykując się na podróż do Zwierzyńca warto zaplanować zatem dłuższy pobyt.