Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Mieszkania dla seniorów powstaną w Katowicach. Osoby 60+ znajdą tu pomoc
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 09.07.2024 16:47

Mieszkania dla seniorów powstaną w Katowicach. Osoby 60+ znajdą tu pomoc

Seniorka przy oknie
fot. Canva/Robert Kneschke

Społeczeństwo polskie się starzeje — to niezaprzeczalny fakt. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rosnącej grupy seniorów, rząd postanowił wybudować mieszkania tylko dla osób powyżej 60 roku życia. W jednym miejscu mają znaleźć wszystko, czego potrzebują do codziennego życia. Pierwsze takie lokale mają powstać w Katowicach.
 

Jest plan budowy mieszkań dla seniorów

W czasie poniedziałkowej (08.07) konferencji prasowej ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz zapowiedziała budowę mieszkań dla seniorów na terenach pogórniczych. Pierwsze lokale miałyby powstać w Katowicach - obecnie trwają już prace projektowe. 

W założeniu miałyby to być "mieszkania ze wspomaganiem" co znacznie ułatwiłoby seniorom codzienne funkcjonowanie. W jednym miejscu, w małej odległości od mieszkania mieliby dostęp do lekarzy, sklepów, aptek, a nawet punktów kultury, takie jak np. kluby seniora. To właśnie tutaj seniorzy mieliby też wsparcie oddelegowanych osób. Jak przyznają urzędnicy: to rozwiązanie tańsze i przyjemniejsze niż kierowanie seniorów do całodobowych punktów opieki.
 

Wystarczy telefon, by skorzystać z ulg dla emerytów. Nie martw, że zgubisz kartę Możesz unosić się na tafli i podziwiać ryby. Tutaj woda jest najczystsza w Europie

Mieszkania dla seniorów powstaną w Katowicach. Dlaczego właśnie tutaj?

Według planu pierwsze mieszkania ze wspomaganiem dla seniorów miałyby powstać w Katowicach. Wszystko dlatego, że to właśnie tutaj znajduje się wiele niezagospodarowanych terenów po dawnej działalności górniczej. Jest to więc idealne miejsce na budowę takich lokali. 

Tutaj w Katowicach jest bardzo dużo terenów pogórniczych. Minister Czarnecka przekazała mi, że chce je tak zagospodarować, żeby powstały tam mieszkania. Mieszkania między innymi ze wspomaganiem pod kątem osób starszych — powiedziała ministra Okła-Drewnowicz.

Za Katowicami przemawia jeszcze to, że podobne mieszkania już w mieście funkcjonują. Działa tu swego rodzaju "miasto w mieście". Na Osiedlu Bażantowo znajduje się specjalna część dla seniorów, tzw. Enklawa Kryształowa.
 

Kiedy powstaną mieszkania dla seniorów z asystą?

Na razie nie wiadomo dokładnie kiedy mieszkania mogłyby zacząć funkcjonować. Obecnie wciąż trwają jeszcze prace nad usprawnieniem i doprecyzowaniem samego pomysłu. Konieczne jest też znalezienie środków umożliwiających jego realizację. 

Ministra zaznaczyła przy okazji, że nie chodzi o szukanie funduszy w budżecie, ale o przygotowanie "montażu finansowego", który pozwoliłby na zaangażowanie wielu partnerów w realizację projektu.

Senior, pakowanie, mieszkanie
fot. Canva/ FredFroese