Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Wystarczy telefon, by skorzystać z ulg dla emerytów. Nie martw, że zgubisz kartę
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 09.07.2024 10:27

Wystarczy telefon, by skorzystać z ulg dla emerytów. Nie martw, że zgubisz kartę

Seniorka z telefonem komórkowym
fot. Canva/halfpoint

Emeryci i renciści korzystający z przysługujących im ulg i zniżek na podstawie legitymacji wydawanej przez ZUS nie muszą się już martwić, że zgubią plastikową kartę. Każdy senior może bowiem skorzystać z mLegitymacji, czyli legitymacji w formie elektronicznej, dostępnej na telefonie. Jak to działa?
 

Do czego uprawnia legitymacja emeryta i rencisty?

Legitymacja emeryta i rencisty to specjalny dokument wydawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na podstawie którego senior potwierdza swoje prawo do korzystania z licznych ulg i zniżek. Uprawnień wynikających w posiadania legitymacji jest bardzo dużo, a do najważniejszych należą:

 • świadczenia zdrowotne
 • zniżki na przejazdy komunikacyjne
 • ulgi w ośrodkach uzdrowiskowych
 • zniżki w placówkach kultury
 • zwolnienie z abonamentu RTV
 • zwolnienie z części opłat za rehabilitację
 • odliczenie od podatku leków przepisanych przez lekarza na kwotę powyżej 100 zł
   
Nawet 2150 zł dla seniorów. Kto otrzyma dodatkowe pieniądze? Tak śpią Japończycy w upalny dzień. Bardzo prosty, a mało znany sposób na ochłodę

Coraz więcej seniorów korzysta z mLegitymacji. Prawo do zniżek za jednym kliknięciem

Obecnie seniorzy mogą korzystać z dwóch form legitymacji: 

 • tradycyjna, plastikowa karta
 • mLegitymacja, czyli legitymacja w wersji elektronicznej

mLegitymacja funkcjonuje od stycznia 2023 roku i aby ją otrzymać, nie trzeba składać żadnych wniosków. W przeciwieństwie do wersji tradycyjnej legitymacja elektroniczna przyznawana jest przez ZUS automatycznie i ma do niej dostęp każdy emeryt i rencista, który korzysta z bezpłatnej aplikacji mObywatel. 

Jak wynika z informacji przekazanych przez ZUS: coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie mLegitymacji. W tej chwili z takiej formy korzysta już 770 tysięcy osób. 

To duże ułatwienia w codziennym życiu. Senior nie musi mieć przy sobie plastikowej karty, by potwierdzić swój status emeryta lub rencisty. Okazując mLegitymację na ekranie smartfonu, potwierdza, że jest uprawniony do świadczeń zdrowotnych i przysługujących mu ulg oraz zniżek, np. na bilety komunikacyjne" – poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. 
 

Jak korzystać z mLegitymacji? Jak zainstalować aplikację na swoim telefonie?

Użycie mLegitymacji jest banalnie proste. Wystarczy tylko mieć telefon i zainstalowaną na nim aplikację mObywatel (można ją pobrać bezpłatnie na swój smartfon ze sklepu Google Play i App Store). Co dalej?

 1. Otwórz aplikację mObywatel.
 2. Na pulpicie wybierz opcję "dodaj dokument" (znajduje się na dole strony).
 3. Wybierz z listy: Legitymacja emeryta-rencisty. 

Twoja mLegitymacja jest już gotowa i możesz z niej bez przeszkód korzystać. Jeśli o tego zależy ci na posiadaniu legitymacji w formie tradycyjnej, złóż odpowiednio wniosek do ZUS-u. Formularz znajdziesz na stronie ZUS

Seniorzy z telefonem
fot. Canva/halfpoint