Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Raj dla seniorów. W Polsce ma powstać miasto dla osób 60+
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 02.04.2024 17:35

Raj dla seniorów. W Polsce ma powstać miasto dla osób 60+

Seniorzy na spacerze
fot. Canva/ SHVETS production

Takiej inwestycji w Polsce jeszcze nie było. Na peryferiach Krakowa ma powstać miasto w całości przeznaczone dla seniorów. Znajdzie się tam kompleks mieszkalno-uzdrowiskowy, w którym starsze osoby będą mogły liczyć na szereg udogodnień. Wszystko, czego potrzeba, w jednym miejscu!
 

Miasto tylko dla seniorów. Gdzie powstanie?

Nietypową inwestycję zapowiada Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowo-Transportowe "Edmund Leś", które przejęło obiekty Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego w Witkowicach. To właśnie tam, czyli w Małopolsce, ma powstać jedyny w swoim rodzaju kompleks dla seniorów

Wniosek o pozwolenie na przebudowę pierwszego z obiektów wpłynął do urzędu miasta jeszcze pod koniec lutego. Docelowo inwestor zamierza przebudować cały teren, czyli m.in. poszpitalne budynki, fortyfikacje i park. Wszystko po to, by stworzyć starszym osobom idealne miejsce do życia, w którym będą mogli nie tylko spędzić przyjemnie czas, ale także w maksymalnym stopniu zadbać o swoje zdrowie.
 

Wiek to tylko liczba. Pokonaj wstyd i ciesz się życiem Proste ćwiczenia dla każdego. Możesz je wykonać w domu

Przychodnie i liczne atrakcje dla seniorów. Co się znajdzie w miasteczku?

Zgodnie z założeniem cały kompleks będzie się składał m.in. z przychodni, w których przyjmować będą lekarze wielu specjalizacji oraz z centrum rehabilitacji. To oczywiście nie koniec, bo przecież w dążeniu do zachowania dobrej formy i zdrowia, niezwykle ważny jest ruch, który wpływa m.in. na umysł. Dlatego też na terenie miasteczka powstanie basen, zagroda z alpakami, korty tenisowe, a nawet przedszkole integracyjne, w którym będzie można spędzić aktywnie czas z wnukami.  

Nie zabraknie też miejsc do odpoczynku: wybudowane zostaną zielone alejki, ławeczki, a nawet kawiarnie. To idealne warunki do spacerów, a nawet biegania. W planach jest również budowa ośrodka SPA. Wszyscy, którzy będą chcieli zamieszkać miasteczku, będą mogli kupić jeden z dostępnych tam z apartamentów — na razie nie wiadomo jeszcze w jakiej cenie, wiadomo jedynie, że do wyboru będą mieszkania o zwykłym i podwyższonym standardzie. 
 

Seniorzy na spacerz
fot. Canva/FatCamera

Kiedy powstanie miasteczko dla seniorów w Witkowicach?

Póki co inwestor nie podał jeszcze oficjalnie kiedy miasteczko będzie gotowe i pierwsi seniorzy będą mogli się do niego wprowadzać. Najprawdopodobniej nastąpi to w 2025 roku. Wszystko zależy jednak zarówno od uzyskania niezbędnych pozwoleń jak i tempa robót budowlanych, a te, jak wiadomo, mogą się nieco przeciągnąć.

Miasteczko Witkowice to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Podobne działają już m.in. we Francji czy w wielu państwach Ameryki. To odpowiedź na rosnącą liczbę seniorów, a co za tym idzie: konieczność zaspokojenia ich najpilniejszych potrzeb, a jednocześnie zagwarantowanie przyjemnej starości. Rozrywka gwarantowana!