Największy dodatek dla seniorów. ZUS wypłaca 4113 zł
Byłe pracowniczki i pracownicy kolei mają prawo do dużego dodatku z ZUS. Chodzi o pieniężny ekwiwalent za bezpłatny węgiel, czyli tzw. deputat węglowy. W 2024 roku to już ponad 4 tys. złotych. Nie licząc emerytury honorowej i świadczeń wyliczanych indywidualnie, jest to najwyższy dodatek, na jaki mogą liczyć seniorzy.
Deputat węglowy przysługuje grupie seniorów. ZUS wyjaśnia
Deputat węglowy to część wynagrodzenia za pracę dostarczona w naturze. Byłym pracownikom kolejowym ZUS wypłaca go w formie ekwiwalentu pieniężnego.
Ekwiwalent ten to równowartość pieniężna 1800 kg węgla kamiennego rocznie. Kwota ta trafia prosto na konto bankowe emeryta.
Wypłata deputatu następuje w dwóch terminach:
- w marcu – za okres od 1 stycznia do 30 czerwca – oraz
- we wrześniu – za okres od 1 lipca do 31 grudnia każdego roku.
Emerytom lub rencistom przebywającym w domach pomocy społecznej deputat wypłaca się miesięcznie, wraz z wypłatą emerytury lub renty.
W przypadku przyznania renty rodzinnej po emerycie lub renciście deputat z tytułu renty rodzinnej przysługuje po upływie okresu, za który został wypłacony zmarłemu.
Polacy rzucili się do sklepów po słone paluszki. Ważny powód Ważne dla posiadaczy dowodów osobistych z PRL. Mogą zwiększyć emeryturęDeputat węglowy dla seniora. Ile wynosi w 2024 roku?
Deputat węglowy nie ma stałej kwoty. Wysokość tej wypłaty wyliczana jest na podstawie przeciętnej średniorocznej ceny detalicznej 1000 kg węgla kamiennego w roku, który poprzedza rok wypłaty ekwiwalentu.
Cenę tę - do 20 stycznia każdego roku - ogłasza prezes Głównego Urzędu Statystycznego w komunikacie i publikuje w „Monitorze Polskim”. Korygowana jest jedynie o przewidywany w ustawie budżetowej wskaźnik inflacji dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów na dany rok.
Jak wynika z bieżących cen węgla, kwota ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy wynosi 4113,70 zł za cały rok.
Deputat węglowy nie jest przyznawany z automatu
Aby zyskać ekwiwalent za węgiel, należy złożyć wniosek do ZUS.
Najlepiej zrobić to już wraz z wnioskiem o przyznanie prawa do emerytury. Jeżeli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach po spełnieniu warunków, prawo do ekwiwalentu zostanie ustalone dopiero od miesiąca zgłoszenia wniosku.
Dokumenty muszą zawierać:
- wniosek o ekwiwalent za kolejowy deputat węglowy,
- dokument potwierdzający uprawnienia do ekwiwalentu określający, za jaki miesiąc został pobrany ostatni ekwiwalent.
ZUS wydaje decyzję w ciągu 30 dni.