Nie wierzą w świętość Jana Pawła II. Wybudują swój własny kościół
Ludzie poszukują sensu życia na wiele sposobów. Często ważnym fundamentem tych działań jest wiara i religia. Według raportu Gallupa z 2014 roku Polska należy do najbardziej religijnych państw w Europie. W naszym kraju najwięcej wyznawców ma religia katolicka. Jeden z jej odłamów zyskuje coraz więcej zwolenników.
Lefebryści zyskują coraz więcej zwolenników w Polsca
Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X to katolickie stowarzyszenie życia apostolskiego. Mają nieuregulowany status prawny, choć akceptują jurysdykcję papieską. Bractwo powstało 1 listopada 1970 roku, a jego założycielem był arcybiskup Marcel Lefebvre. To postać, która budzi w Kościele katolickim kontrowersje, ponieważ kapłan odrzucał część postanowień drugiego soboru watykańskiego. Oprócz tego, bez zgody papieża wyświęcił czterech biskupów, za co Jan Paweł II nałożył na niego ekskomunikę. Te działania odbiły się na odbieraniu Bractwa przez wspólnotę Kościoła .
Ostatnio można jednak zaobserwować poprawienie się stosunków między Bractwem Kapłańskim Świętego Piusa X a Stolicą Apostolską. Papież Franciszek uznał ważność spowiedzi dokonanej u księży z Bractwa.
Lefebryści chcą wybudować nowy kościół
Lefebryści, bo tak też nazywa się członków Bractwa, mają swoich zwolenników również w Polsce. Ich kaplice znajdują się m.in. w Częstochowie, Toruniu, Łodzi czy Radomiu. Ze względu na zwierzającą się liczbę wiernych, podjęto decyzję o budowie kościoła we Wrocławiu.
Wniosek o pozwolenie na budowę świątyni wpłynął do wrocławskiego urzędu miejskiego w połowie września. Kościół ma powstać obok skrzyżowania ul. Brochowskiej i Opolskiej. Szacuje się, że koszt budowy wyniesie minimum 3,5 miliona złotych. Wierni zdążyli zebrać już ponad 800 tysięcy.
Ich kapłani nie uznają świętości Jana Pawła II
Działania członków Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X mogą wzbudzać niepokój wśród katolików. Zwłaszcza w świetle faktu, że lefebryści nie uznają świętości Jana Pawła II . Może to mieć oczywiście związek ze wspomnianą ekskomuniką, choć została ona zdjęta przez Benedykta XVI.
Członkowie bractwa sprzeciwiali się kanonizacji papieża Polaka. Napisali nawet oficjalny list w tej sprawie. Czytamy tam:
Karol Wojtyła nie może być kanonizowany i akt, który zmierza do ogłoszenia jego świętości wobec całego Kościoła może być tylko fałszywą kanonizacją. Żaden papież nie może bowiem zdecydować o kanonizacji kogoś, kto nie jest święty.
Mimo licznych kontrowersji, które narosły wokół Bractwa i zastrzeżeń ze strony Kościoła Katolickiego, lefebryści uznają zwierzchnictwo wszystkich papieży, co też zamieścili w swoim statusie.