Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Niesłychane zalety spacerowania. Te nawyki zmienią twoje życie
Julia Bogucka
Julia Bogucka 26.02.2024 11:08

Niesłychane zalety spacerowania. Te nawyki zmienią twoje życie

Spacer
CanvaPro

Wyjście na półgodzinny spacer wydaje się dość błahym i nudnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Okazuje się jednak, że warto tego spróbować, również w takich miesiącach jak styczeń. Liczba zalet, które płyną z takiej aktywności fizycznej, mogą zaskoczyć, ale w rzeczywistości naprawdę niewiele trzeba, aby poprawić swoje ogólne samopoczucie. Sami sprawdźcie, co może nam dać marsz na świeżym powietrzu.

Spacery zimą - jak się przygotować?

Zostało jeszcze ładnych kilka tygodni, zanim przywita nas słoneczna wiosna. Póki co musimy radzić sobie z chłodem i pochmurną pogodą. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy barykadować się w domu i nie korzystać ze świeżego powietrza. Spacery to bardzo ważna aktywność fizyczna niosąca za sobą wiele zalet. Nie da się jednak ukryć, że w takim miesiącu jak luty, jej wykonywanie może być obarczone trudnościami.

Wiemy jednak, jak można przygotować się do zimowego spaceru tak, aby zminimalizować potencjalne nieprzyjemne konsekwencje. Przede wszystkim należy postawić na strój odpowiedni do panującej za oknem pogody. Mowa o ciepłych kurtkach, odpowiednim nakryciu głowy i innych elementach garderoby. Ważne jest też to, żeby się nie przegrzać. Bardzo istotne jest wykorzystanie odpowiedniego obuwia, które zminimalizuje możliwość poślizgnięcia się na oblodzonej nawierzchni. Jednak w takim przypadku najlepszym pomysłem będzie zrezygnować z wyjścia z domu. W torebce powinna znajdować się butelka wody oraz telefon komórkowy, warto zabrać ze sobą również chusteczki.

Spacer 2.png
Fot. CanvaPro
Brak apetytu może oznaczać wiele niebezpieczeństw. Kiedy trzeba reagować? Męczy cię ból? Zminimalizuj go bez drogich leków

Spacery na obniżony nastrój

Jedną z kluczowych zalet spacerowania w okresie zimowym jest zapobieganie obniżonemu nastrojowi. Naturalne jest to, że w pochmurnych miesiącach roku borykamy się ze złym humorem i spadkiem ogólnego komfortu, dlatego warto korzystać z aktywności, które wywołają na naszej twarzy uśmiech. Jednak dlaczego w zasadzie spacerowanie miałoby mieć takie efekty?

Związane jest to choćby z samym faktem wykonywania aktywności fizycznej, co skutkuje wydzielaniem przez organizm endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dodatkowo, jeśli akurat trafimy na słoneczny zimowy dzień, spacerując, pobudzimy wydzielanie niezbędnej dla naszych organizmów witaminy D3, która oprócz poprawiania odporności, wpływa właśnie na podwyższenie ogólnego nastroju. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że wychodząc na zewnątrz mamy możliwość spotkania innych ludzi, z którymi warto wejść w sympatyczną interakcję. Może się okazać, że podczas zwykłego spaceru nawiążą się prawdziwe przyjaźnie.

ZOBACZ TAKŻE: Masz za sobą zawał serca? Nie lekceważ tych objawów

Jakie jeszcze zalety mają spacery?

Jednak to niejedyne plusy, które wynikają z korzystania z uroków świata zewnętrznego. Inne z nich mogą dotyczyć naszego zdrowia fizycznego, na przykład zapobiegania różnym chorobom. Mowa tu między innymi o przyspieszeniu metabolizmu poprzez aktywność oraz wspomaganiu pracy układu sercowo-naczyniowego. Spacerowanie wzmocni również nasze kości i wytrzymałość mięśni. Pomoże również w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała.

Warto wspomnieć również o poprawieniu trawienia poprzez marsz. Poruszanie się pobudza perystaltykę jelit, dzięki czemu zjedzony przez nas posiłek sprawniej przemieszcza się przez układ pokarmowy, powodując lekkość i większą sprawność narządów. Dotlenienie się podczas spaceru sprawi również, że łatwiej będzie się nam zasypiać, a co za tym idzie, jakość naszego życia bardzo się poprawi.

Spacer 3.png
Fot. CanvaPro
Tagi: zdrowie