Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Brak apetytu może oznaczać wiele niebezpieczeństw. Kiedy trzeba reagować?
Alicja Kowalska
Alicja Kowalska 23.02.2024 15:30

Brak apetytu może oznaczać wiele niebezpieczeństw. Kiedy trzeba reagować?

Brak apetytu
fot. Canva/Drazen Zigic

Od czasu do czasu każdy z nas zmaga się z krótkotrwałą utratą apetytu. Nie zawsze musi to być niepokojący sygnał, jednak należy zwracać uwagę na to, jak długo taki stan się utrzymuje. Istnieje kilka zasad, które definiują, jak powinniśmy się zachować w przypadku długiego braku łaknienia. Jego skutki mogą być opłakane, szczególnie dla seniorów i seniorek. Zwróćcie uwagę na te objawy.

Brak apetytu - co go powoduje?

Inaczej nazywany jest utratą łaknienia i może być powodowany przez wiele różnorodnych czynników. Tymi podstawowymi jest między innymi doświadczanie stresu lub przemęczenie. Często brak apetytu związany jest też z przechodzeniem przeziębienia lub zatrucia pokarmowego. Wśród poważniejszych potencjalnych przyczyn wymienia się choroby endokrynologiczne, gastrologiczne, jak również nowotwory i inne schorzenia.

brak apetytu 2.jpg
fot. Canva/pixelshot

Za utratę łaknienia odpowiada również palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, nie należy zapomnieć także o zaburzeniach natury psychicznej. Brak apetytu jest wymieniany jako jeden z objawów depresji, śmiertelnej choroby cywilizacyjnej. Wówczas poza wymienionym symptomem, chory zmaga się z obniżoną samooceną, problemami ze snem czy myślami suicydalnymi.

Ten owoc spowolni starzenie. Niesamowite właściwości znane są już od dawna Nie popełniaj tych błędów w żywieniu. Jeden składnik jest koszmarny

Czym grozi długotrwały brak apetytu?

O niebezpieczeństwie związanym z utratą łaknienia mówi się, gdy cierpiący na nią pacjent straci w jej wyniku 5% masy ciała w szybkim tempie. Jednak to niejedyny problem, który może dotyczyć osób doświadczających braku apetytu. Kolejnymi jest potencjalny rozwój różnych zaburzeń i chorób, takich jak anemia lub osteoporoza. Wiąże się to z niedostarczaniem organizmowi odpowiedniej ilości potrzebnych składników odżywczych. 

Choć może brzmieć to paradoksalnie, brak apetytu, który jak wspomnieliśmy, jest objawem depresji, może również ją powodować. Oprócz tego utrata łaknienia może skutkować arytmią serca, spadkiem odporności lub przewlekłe zmęczenie. Uważa się, że seniorzy i seniorki należą do grupy osób szczególnie narażonych na potencjalne skutki związane z brakiem apetytu. Wszelkie niepokojące objawy oraz utratę łaknienia trwającą dłużej niż dwa tygodnie należy niezwłocznie zgłaszać do lekarza pierwszego kontaktu.

brak apetytu.jpg
fot. Canva/Drazen Zigic

Jak radzić sobie z brakiem apetytu?

Sposobów na radzenie sobie z utratą łaknienia jest kilka, jednak najważniejszym, pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć, jest skrupulatne poszukiwanie przyczyn takiego stanu. Opracowanie sposobu leczenia braku apetytu należy do specjalisty w tym zakresie, który dobierze odpowiedni plan działania. Jest jednak kilka sposobów, które mogą pomóc nam pobudzić apetyt.

To między innymi dbanie o atrakcyjny wygląd potraw i dopasowanie ich do preferencji osoby cierpiącej na utratę łaknienia. To może spowodować, że chory nabierze ochoty na skosztowanie dania. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na odpowiednią atmosferę przy stole i niezbyt dużą objętość posiłku. Jest również kilka przypraw, które mogą w pewien sposób pobudzić apetyt. To między innymi mięta, tymianek, pieprz cayenne czy rozmaryn. Ich intensywny zapach i smak potrafi wpłynąć na naszą chęć do jedzenia.

Tagi: zdrowie