Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Niezwykłe zdjęcia z domu opieki. Tak pozowały modelki po 60-tce
Sara Karmańska
Sara Karmańska 17.04.2024 11:27

Niezwykłe zdjęcia z domu opieki. Tak pozowały modelki po 60-tce

Seniorki z  Domu Seniora "Na Wzgórzu"
Fot. Ewa Miketa

Ewa Miketa jest fotografką z Pyskowic na Śląsku. Od pewnego czasu poświęca swój czas i talent na realizację wyjątkowego projektu. Artystka odwiedza domy seniora i charytatywnie organizuje tam profesjonalne sesje zdjęciowe dla ich mieszkańców. Efekty przechodzą najśmielsze oczekiwania.

Fotografka zorganizowała charytatywną sesję zdjęciową dla seniorów

Na fotografiach wykonanych w Dziennym Domu Seniora “Silesia” w Czeladzi i w Domu Seniora "Na Wzgórzu" w Myślenicach widzimy piękne modelki i przystojnych modeli w dojrzałym wieku. Są tu zachwycające stroje balowe i wieczorowe. Jest makijaż, są też profesjonalnie wystylizowane fryzury. Ale przede wszystkim są tam szczęśliwi ludzie, których sfotografowano tak, jak nigdy dotąd.

Autorka tych zdjęć, Ewa Miketa, wyjaśnia, że przyświeca jej ważny cel. Chce, by osoby w dojrzałym wieku przestały być stereotypowo kojarzone jedynie z przemijaniem. Fotografka dzięki sesjom zdjęciowym w domach opieki pokazuje, że radość z życia nie jest związana z numerem PESEL.

Artystka lubi fotografować seniorów nie tylko podczas stylizowanych sesji. Jak przyznaje, jest zachwycona mądrością życiową osób dojrzałych. Fascynują ją ich wspomnienia, nostalgia i dystans, jaki można nabyć do siebie i świata tylko z wiekiem. 

Społeczeństwo się starzeje. Emerytom grozi ubóstwo? Żona słynnego Fit Oldboya przeszła metamorfozę. Imponujące efekty

Przed sesja zdjęciową seniorzy przeszli wielogodzinne przygotowania

Jak się okazuje, mieszkańców domów opieki również nie trzeba długo przekonywać do pozowania przed obiektywem. Odnajdują w tym wielką radość i nowe przeżycia, których dotąd nie mieli okazji zaznać.

Sesja zdjęciowa Wiek to tylko cyfra, fot. Ewa Miketa 4 (2).jpg
Fot. Ewa Miketa

Sesje zdjęciowe Ewy Mikety w domach opieki organizowane są profesjonalnie w każdym calu. Niczym nie różnią się od “zwykłych” sesji zawodowych modeli. Seniorzy dostają wsparcie makijażystek, stylistek, fryzjerek. Całości dopełniają dobrane indywidualnie stylizacje.

Jak się okazuje, już same przygotowania do sesji są dla wielu pensjonariuszy wyjątkowo emocjonalnym przeżyciem. Dla wielu osób jest to np. pierwsza styczność z makijażem.

Każda z tych sesji była oczywiście poprzedzona wielogodzinnymi przygotowaniami. Panie miały wykonany piękny makijaż oraz fryzury, dopełnieniem których były moje stylizacje. Niektóre modelki nie mogły wręcz napatrzeć się na swoje odbicie, bo okazało się, że nigdy wcześniej nie były pomalowane. Wzruszenie chwytało mnie za gardło, gdy widziałam, jak z minuty na minutę rozkwitają – wspomniała Ewa Miketa w rozmowie z "Nową Trybuną Opolską".

Sesja zdjęciowa Wiek to tylko cyfra, fot. Ewa Miketa 1 (2).jpg
Fot. Ewa Miketa

ZOBACZ TEŻ: W dojrzałym wieku zamieszkała sama. Odkryła 10 zalet życia w pojedynkę

Profesjonalna sesja zdjęciowa wiele znaczy dla seniorów

Fotografka szczerze przyznaje, że czasami spotyka się w internecie z nieprzychylnymi komentarzami na temat tych sesji. Krytyczne uwagi mają jednak z reguły… rówieśnicy bohaterów zdjęć.

To właśnie ta kwestia najbardziej frapuję autorkę zdjęć – czy krytyczne komentarze w rzeczywistości wynikają z tego, że ich autorom nie podobają się efekty sesji, czy może jednak przemawia przez nich coś innego?

Być może jest tak, że osoby w dojrzałym wieku negatywnie nastawione do tych fotografii są uwięzione w stereotypie, którego ich uczono. Chodzi o poczucie, że należy wstydzić się starości

Być może w głębi serca chcieliby również oddać się takiej zabawie i radości ale trzyma ich kanon, którego boją się przejść i oddają ten lęk w treści komentarzy. Chciałbym, by moje sesje zdjęciowe wpłynęły na zmianę tego myślenia – powiedziała nam Ewa Miketa.

Sesja zdjęciowa Wiek to tylko cyfra, fot. Ewa Miketa 5.jpg
Fot. Ewa Miketa

Jak podkreśla fotografka, osoby, które przedstawia na swoich zdjęciach w ramach cyklu, udowadniają, że wiek to tylko liczba. Dla wielu z modelek i modeli profesjonalna sesja zdjęciowa staje się cennym wspomnieniem, które poprawia nastrój na długo po zejściu z planu zdjęciowego. 

Minęło już kilkanaście dni od czasu tej pięknej sesji zdjęciowej, a nasi Seniorzy codziennie, dosłownie codziennie, bardzo bardzo miło wspominają te cudowne chwile z Wami, dziewczyny – skomentowała sesję Katarzyna Trela, dyrektorka domu opieki w Czeladzi.