Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Społeczeństwo się starzeje. Emerytom grozi ubóstwo?
Sara Karmańska
Sara Karmańska 13.04.2024 11:21

Społeczeństwo się starzeje. Emerytom grozi ubóstwo?

para seniorów, wykresy, Fot. Canva/Robert Kneschke, khunkorn, khunkorn
Fot. Canva/Robert Kneschke, khunkorn, khunkorn

Kraje Europejskie od pewnego czasu zmagają się z coraz silniejszym starzeniem się społeczeństwa. Nie inaczej ma się sytuacja również w Polsce. Informacje na temat ilości osób pracujących przypadających na jednego emeryta mogą jednak skłonić do myślenia. 

Polskie społeczeństwo coraz mocniej się starzeje

Zgodnie z danymi GUS w ostatnich latach wzrasta ilość osób w wieku 60 lat i więcej. W 2005 roku stanowili oni 17,2% ogółu ludności kraju, w 2015 roku już 22,9%, a w ostatnich kilku latach wartość ta przekroczyła 25%. W 2020 roku było to 25,5%, w 2021 – 25,7%, a na koniec 2022 roku – 25,9%. 

Równocześnie na koniec 2022 roku aż 15,5% osób w wieku 60-89 lat nadal pozostawało aktywnymi zawodowo. I choć coraz więcej osób mimo osiągnięcia wieku emerytalnego decyduje się na kontynuowanie aktywności zawodowej przy równoczesnym prawie do otrzymywania świadczenia emerytalnego, nie jest jeszcze wynik imponujący. Zdaniem GUS na taką decyzję seniorów wpływ ma między innymi polepszenie wskaźnika trwania w zdrowiu.

Trzynastki nie tylko dla emerytów. Kto może otrzymać dodatkowe świadczenie? Niska inflacja odbije się na emerytach. Dostaną mniej pieniędzy?

Coraz więcej emerytów decyduje się na kontynuowanie aktywności zawodowej

Do decyzji o kontynuowaniu aktywności zawodowej mimo osiągnięcia wieku emerytalnego z pewnością wiele osób skłania również kwestia finansowa. Mimo reformy systemu emerytalnego z 1999 roku, która miała zapewnić stabilność finansów publicznych w obliczu niekorzystnych tendencji demograficznych związanych ze starzeniem się społeczeństwa, wiele osób ma problem ze związaniem końca z końcem po przejściu na emeryturę

Nie można bowiem zaprzeczać faktom, które wyraźnie wskazują, że przyszli emeryci raczej będą mogli liczyć na jeszcze niższe świadczenia niż obecnie. Jak można wyczytać w raporcie ZUS:

Przy założeniu pracy do 67 lat, przeciętna stopa zastąpienia brutto spadnie z 53% w 2013 r. do 28,7% w 2060 r. Przy założeniu wieku emerytalnego 60/65 stopa zastąpienia w 2060 r. może wynosić nawet 18,7%.

ZOBACZ TEŻ: Emeryci toną w długach. Rekordzista jest winny 88 mln zł

Ilu pracujących przypada na jednego emeryta lub rencistę?

Nie zachwyca również proporcja emerytów do osób pracujących. Ta jednak mocno różni się w zależności od województwa. Zgodnie z danymi GUS najlepiej wygląda kwestia w województwach pomorskim i mazowieckim, gdzie na 1 emeryta lub rencistę przypada odpowiednio 2,35 i 2,30 osób pracujących

Najgorzej z kolei sytuacja ma się w poniższych województwach:

  • woj. podkarpackie – 1,73 osób pracujących na 1 emeryta/rencistę
  • woj. lubelskie – 1,70 osób pracujących na 1 emeryta/rencistę
  • woj. łódzkie – 1,69 osób pracujących na 1 emeryta/rencistę
  • woj. śląskie – 1,67 osób pracujących na 1 emeryta/rencistę
  • woj. świętokrzyskie – 1,60 osób pracujących na 1 emeryta/rencistę

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów ten trend będzie jedynie się pogłębiał, co w przyszłości może doprowadzić do ubóstwa osób w wieku emerytalnym. Z tego powodu prawdopodobnie konieczne będzie wprowadzenie zmian w świadczeniach, aby zabezpieczyć osoby o niskich dochodach przed ubóstwem w podeszłym wieku, jak na przykład wydłużenie wieku emerytalnego czy wprowadzenie emerytury obywatelskiej.

kobieta przeglądająca dokumnety, Fot. Canva Zinkevych, Getty Images.jpg
Fot. Canva/Zinkevych, Getty Images
emeryci, Fot. Canva KatarzynaBialasiewicz, Getty Images.jpg
Fot. Canva/KatarzynaBialasiewicz, Getty Images