Od 10 września zmiana w prawie jazdy. Ministerstwo wydało komunikat
Ważna informacja dla kierowców, którzy utracili prawo jazdy. Już od 10 września w życie wchodzą przepisy, które zmieniają zasady odzyskiwania uprawnień do prowadzenia pojazdów. Gdy kara dobiegnie końca, będzie łatwiej o powrót za kierownicę.
Zmiana dla kierowców. Koniec problemów z odzyskaniem prawa jazdy
Zmiana dotyczy kierowców, którzy tymczasowo stracili prawo jazdy np. z powodu zgromadzenia zbyt wielu punktów karnych na swoim koncie.
Do tej pory system nie rejestrował, czy ich kara dobiegła już końca. Nawet po odzyskaniu uprawnień mogli być ukarani mandatem, jeżeli nie złożyli stosownego wniosku.
W wielu przypadkach sąd przyznawał rację kierowcom , którzy zostali ukarani za jazdę bez uprawnień, choć takie uprawnienia zdążyli już odzyskać. Na sytuację zareagowało Ministerstwo Cyfryzacji. Lada dzień w życie wejdą nowe przepisy.
Prawo jazdy szybko wróci do kierowcy. Od razu po zakończeniu kary
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało komunikat o wejściu w życie zmian, które ułatwią życie kierowcom.
Termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, o którym mowa w art. 102 ust. 2b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję kierowców, określa się na dzień 10 września 2024 r. – zapowiedziało Ministerstwo Cyfryzacji.
Oznacza to, że od 10 września kierowcy odzyskają prawo jazdy automatycznie i nie będą musieli składać osobnego wniosku.
Cyfryzacja sprzyja kierowcom. Idą kolejne zmiany
Nadchodząca zmiana to kolejny krok, który ułatwia załatwianie urzędowych formalności dzięki cyfryzacji.
Przypomnijmy, że wcześniej podobne udogodnienie wprowadzono także dla nowych kierowców. Osoby, które zdały egzamin na prawo jazdy, nie muszą już czekać na wydanie fizycznego dokumentu. Po zdobyciu stosownych uprawnień mogą od razu usiąść za kółko.
Obecnie kierowcy podczas jazdy samochodem nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy. Jednak bez ważnych uprawnień nie wolno prowadzić żadnego pojazdu.