Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Czym wygodnie jeździć po 60-tce? Oto auta dla dojrzałych kierowców
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 03.04.2024 17:32

Czym wygodnie jeździć po 60-tce? Oto auta dla dojrzałych kierowców

Kobieta w aucie
Fot. Canva/RossHelen

Wraz z wiekiem i ze zdobywaniem doświadczenia za kółkiem zmieniają się nasze potrzeby i wymagania co do wymarzonego auta. Czasami moc silnika i dodatkowe wyposażenie przestają być tak ważne jak np. wygodny fotel, pojemny bagażnik czy miejsca dla wszystkich członków rodziny. Jakie samochody są idealne dla osób w dojrzałym wieku?

Obowiązkowe wyposażenie auta dla silversa

Wybór aut na rynku jest przeogromny i trudno nadążać za nowymi modelami, dlatego warto poznać opinię ekspertów od motoryzacji. Eksperci z ADAC, niemieckiego automobilklubu, zapytali najstarszych kierowców, czym kierowaliby się wybierając dla siebie zupełnie nowe auto. Na tej podstawie powstała lista najlepszych samochodów dla silversów.

Okazuje się, że dla kierowców, którzy zbliżają się do emerytury, często na dalszym planie jest np. moc silnika czy możliwość sterowania funkcjami samochodu przez smartfona. O wiele ważniejszy dla starszego kierowcy staje się wygodny fotel, możliwość łatwego wsiadania i wysiadania oraz dobra widoczność we wszystkich kierunkach. Liczy się też "zwinność" auta i to, czy łatwo się prowadzi.

Projekt bez nazwy - 2024-04-03T155036.490.jpg
Fot. Canva/RossHelen
Policja sprawdziła kierowców 65+. Wiadomo, czy są zagrożeniem na drogach Nigdy nie prowadź po nich samochodu. Mało który 50-latek o tym wie

Najlepsze auta dla seniorów

Najlepsze auta dla dojrzałych kierowców podzielono według ceny nowego egzemplarza. Do którego salonu warto wybrać się na zakupy?

W kategorii do 25 tys. euro wygrał Nissan juke - auto, które na rynku jest już ponad 10 lat. Eksperci zwrócili uwagę na wygodę prowadzenia, oszczędność paliwa w mieście i wysokie zawieszenie ułatwiające wsiadanie i wysiadanie.

zazazazaza.jpg
Fot. ADAC/Media

Za najlepsze auto dla silversa od 25 tys. do 30 tys. euro uznano Audi Q2. Pochwalono ogólną jakość wykonania, przestronne wnętrze, dużą przestrzeń do wsiadania, wysokie zawieszenie oraz czytelny kokpit. Cenową półkę wyżej również wygrał droższy model Audi, Q3.

Seniorzy dysponujący większą gotówką, bo 35 tys. - 40 tys. euro, mogą wybrać Mitsubishi i model Eclipse Cross. To zwinny i miejski kompaktowy SUV z dostatkiem przestrzeni na wsiadanie i wysiadanie i mnóstwem miejsca dla pasażerów.

11a.jpg
Fot. ADAC/Media

Zwycięzca najwyższej kategorii cenowej to już klasa premium. W budżecie od 45 tys. euro za najlepsze auto dla silversa uznano Jaguara E-Pace. Luksusowe auto pochwalono za bogate wyposażenie w standardzie, ogólną wygodę i liczne systemy bezpieczeństwa.
 

Co powinno mieć auto dla silversa?

Amatorzy czterech kółek w każdym wieku przed zakupem nowego auta powinni wybrać kilka modeli i udać się na jazdy próbne. Eksperci ADAC proponują, by dojrzali kierowcy testując samochód wzięli pod uwagę kilka detali, które wcześniej być może nie były dla nich aż tak ważne.

Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze nowego auta?

Czy samochód posiada czujniki parkowania, kamerę cofania lub czujnik martwego pola? To elementy bardzo pomocne, gdy nie chcemy nadwyrężać szyi i karku.

Czy w samochodzie mieszczą się foteliki dziecięce lub czy bagażnik jest wystarczająco duży, aby zmieścić wózek? Może się przydać, gdy w rodzinie pojawią się wnuki.

Czy wszystkie ważne elementy sterujące są w zasięgu ręki? Pomoże w przypadku bólu pleców.

Czy schowek jest chłodzony? To przydatna opcja przy transporcie leków, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Czy samochód posiada automatyczną skrzynię biegów? Dla wielu kierowców to wygodniejsze rozwiązanie.

To oczywiście wybrane elementy, a przy wyborze nowego auta największą rolę odegrają indywidualne potrzeby i przyzwyczajenia.