Silver.Lelum.pl > Gwiazdy > Perkusista Papa Dance w DPS-ie. Zbiera na rehabilitację
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 12.04.2024 16:10

Perkusista Papa Dance w DPS-ie. Zbiera na rehabilitację

Tadeusz Łyskawa
fot. Tadeusz Łyskawa/www.facebook.com

Ten zespół to prawdziwa legenda lat 80. i 90. Wtedy piosenki Papa Dance można było usłyszeć prawie w każdym domu. I choć niegdyś jej członkowie święcili triumfy popularności to teraz nie każdemu tak dobrze się powodzi. Tadeusz Łyskawa, były perkusista grupy, potrzebuje wsparcia finansowego. W Internecie ruszyła zbiórka na ten cel.
 

Członek Papa Dance wraca do zdrowia po udarze

Tadeusz Łyskwawa to były perkusista, a jednocześnie jeden z wokalistów zespołu Papa Dance - legendarnego w czasach PRL. Brał też czynny udział w jej reaktywacji, którą ogłoszono w 2001 roku. Niestety, w sierpniu 2022 muzyk zawał serca, a niespełna pół roku później doznał rozległego niedokrwiennego udaru mózgu, co poważnie odbiło się na jego zdrowiu. W konsekwencji artysta wciąż zmaga się z niedowładem prawej ręki i nogi, głęboką afazją oraz padaczką. 

Dzięki ciężkiej pracy nad sobą i dotychczasowym zabiegom rehabilitacyjnym obecnie Tadeusz Łyskawa chodzi na krótkie dystanse, podpierając się trójnogiem. Niestety nadal nie porusza ręką. Nie jest zdolny do samodzielnego życia i wymaga całodobowej opieki, a także systematycznej rehabilitacji i terapii logopedycznej - informują bliscy Tadeusza.

Żeby wrócić do sprawności umożliwiającej mu samodzielne życie, muzyk potrzebuje rehabilitacji. A ta jest bardzo kosztowna. Dlatego też artysta i jego bliscy szukają wszelkich sposobów, by zdobyć dodatkowe pieniądze.

Karol Strasburger bez ogródek o swojej emeryturze. Taka "jakby jej nie było" Katarzyna Dowbor pokazała, co zrobił dla niej tata. Znalazła to po jego śmierci

Pomoc od państwa nie wystarcza. Potrzeba więcej pieniędzy

Potrzeby są duże, ponieważ w ramach środków z NFZ Tadeusz Łyskawa może liczyć jedynie na terapię logopedyczną zaledwie raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie, a to zdecydowanie za mało. Nie przysługują mu natomiast świadczenia rehabilitacyjne ruchowe z NFZ i świadczenie pieniężne dla osób niepełnosprawnych. Wszystko dlatego, że od listopada 2023 r. przebywa w Domu Pomocy Społecznej. 

Nie nabył uprawnień do renty, gdyż zabrakło mu 1,5 roku pracy, więc w ramach podtrzymywanej działalności gospodarczej opłaca składki do ZUS-u. Pieniądze z wynajmu mieszkania pobierane są na pokrycie kosztów utrzymania w DPS-ie - czytamy w opisie zbiórki.

Koszty są spore, bo jedno spotkanie z logopedą to wydatek rzędu 130 złotych. Jeśli dochodzi do tego rehabilitant, to kwota wzrasta do 200 złotych. 
 

Papa Dance
fot. Tadeusz Łyskawa/www.facebook.com

Czytaj też: Andrzej Grabowski zaskoczył nowym wizerunkiem. Tłumaczy, skąd ta zmiana.

Ruszyła zbiórka środków dla członka Papa Dance

W Internecie dostępna jest zbiórka pieniędzy, które przeznaczone zostaną na dalszą rehabilitację muzyka. Każdy, kto ma możliwość może wpłacić chociaż symboliczną złotówkę, która pomoże artyście dalej walczyć o zdrowie.

Koszty dotychczasowej prywatnej rehabilitacji ponosili przyjaciele Tadeusza, teraz wraz z zespołem Papa Dance, chcemy rozpocząć zbiórkę by Fundacja mogła sfinansować jak najwięcej zabiegów rehabilitacyjnych dla Tadeusza Łyskawy" informują organizatorzy zbiórki.

Zbiórka na rzecz Tadeusza Łyskawy dostępna jest na stronie Polskiej Fundacji Muzycznej. To  organizacja pożytku publicznego, której celem jest niesienie pomocy, w tym pomocy społecznej, Ludziom Muzyki, ich rodzinom i bliskim, znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych oraz upamiętnianie osób zasłużonych dla środowiska muzycznego.