Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Pielęgnacja dojrzałej cery w kilku krokach. Jak zadbać o skórę?
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 27.03.2024 09:10

Pielęgnacja dojrzałej cery w kilku krokach. Jak zadbać o skórę?

Kobieta przed lustrem kremuje twarz
Fot. Canva/ Candy Box Images

To oczywiste, że z wiekiem skóra staje się coraz bardziej wiotka, matowa i szara, a na twarzy pojawiają się zmarszczki. Na szczęście możemy spowolnić naturalne procesy starzenia się skóry! Dzięki odpowiedniej pielęgnacji cera na dłużej może zachować świeży, promienny i młody wygląd.
 

Krem to nie wszystko. Kiedy zacząć dbać o cerę?

Specjaliści są zgodni: po pierwszy krem kobiety powinny sięgnąć jeszcze przed ukończeniem 30. roku życia. Na początek należy postawić na produkty nawilżające i ochronne, które pomogą w utrzymaniu bariery chroniącej przed działaniem czynników zewnętrznych. 

W wieku ok. 35 lat na półce powinien znaleźć się pierwszy krem przeciwzmarszczkowy i... powinien on tam być już regularnie, zastępowany produktami, przeznaczonymi dla odpowiednich grup wiekowych. Nie da się ukryć, że po "czterdziestce" używanie kremu to konieczność dla każdej kobiety, która chce zmniejszyć widoczność bruzd i zmarszczek oraz spowolnić powstawanie nowych. 

Czy makijaż niszczy cerę? Po 40-stce warto o tym wiedzieć Worki pod oczami pojawiły się za wcześnie? Zwalcz je w mgnieniu oka

Dlaczego na twarzy powstają zmarszczki?

Zmarszczki mimiczne tworzą się na skutek ruchów mięśni twarzy. Wraz z wiekiem, gdy zmniejsza się produkcja kolagenu i elastyny, a skórze trudniej powrócić do swojego naturalnego stanu. Na skutek utraty części zdolności odbudowy stopniowo, pod kątem prostym do linii naprężenia mięśnia, tworzy się zmarszczka.

Duży wpływ na proces powstawania zmarszczek ma styl życia, jaki prowadzimy. Niezdrowa dieta, brak ruchu, używki i częste przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, mogą w zasadniczy sposób przyspieszać starzenie się skóry i prowadzić do tego, że staje się ona szara, matowa, pozbawiona blasku i jędrności.

Zmarszczki na skórze wokół oczu
Fot. Canva/ Wirestock 

Odpowiednia pielęgnacja jest więc kluczem do utrzymania świeżej i młodo wyglądającej cery!
 

Pielęgnacja cery po "pięćdziesiątce"

Wystarczy, że zastosujesz się do kilku wskazówek, a Twoja cera z pewnością odzyska dawny blask!

  1. Zadbaj o codzienny dokładny demakijaż. Nie wystarczy, że przemyjesz skórę wodą lub wodą z mydłem. Aby odpowiednio ją oczyścić, wybierz płyn micelarny lub żel do mycia, a następnie oczyść twarz tonikiem. Ważne, żeby wybrać kosmetyki delikatne i niewysuszające skóry. 
  2. W trakcie zabiegów pielęgnacyjnych nie trzyj skóry, tylko delikatnymi, okrężnymi ruchami rozprowadzaj po niej odpowiednie produkty.
  3. Używaj serum i kremu - krem nie wystarczy, aby odpowiednio zadbać o cerę. Zanim naniesiesz go na skórę, użyj serum, najlepiej z witaminą C lub kolagenem, który wzmocni działanie nakładanego następnie kremu.
  4. W codziennej pielęgnacji nie zapominaj o kosmetykach nawilżających.
  5. W słoneczne dni pamiętaj o nałożeniu na skórę kremów z filtrem, które nie przepuszczą szkodliwych promieni słonecznych, przyspieszających procesy starzenia.
  6. Przynajmniej raz w tygodniu użyj maseczki.
  7. Wykonuj gimnastykę twarzy, która zwiększy jędrność skóry i wzmocni mięśnie. 
Kosmetyki do pielęgnacji
fot. Canva/Anneleven