Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Czy makijaż niszczy cerę? Po 40-stce warto o tym wiedzieć
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 26.03.2024 10:10

Czy makijaż niszczy cerę? Po 40-stce warto o tym wiedzieć

Makijaż
Fot. Canva/Laura Garcia, Pexels

Wiele kobiet nie wyobraża sobie bez niego wyjścia z domu, a część z nich w ogóle go nie używa. Jakiegokolwiek podejścia do makijażu nie macie, warto wiedzieć, jak wpływa on na cerę. Szczególnie istotne jest to po 40-stce, gdy nasza skóra naturalnie staje się cieńsza i bardziej przesuszona.

Jak makijaż wpływa na cerę?

Panuje stereotyp, że makijaż niszczy cerę. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio wykonany makijaż podkreśla walory kobiecej urody, tuszuje niedoskonałości i sprawia, że Wy Drogie Panie czujecie się bardziej pewne siebie.

Każda z was doskonale wie o tym, że makijaż po całonocnej imprezie należy zmyć przed spaniem. To oczywiste. Właśnie w tym tkwi szkopuł. Cery nie niszczy sam makijaż, a jego nieumiejętne zmycie z twarzy, niedostateczna pielęgnacja skóry i zastosowanie niskojakościowych, niedopasowanych do charakterystyki naszej skóry kosmetyków.

Jak to możliwe? Producenci starają się stworzyć kosmetyki dopasowane do konkretnego typu cery, koloru skóry oraz jej pH. Źle dobrane kosmetyki faktycznie mogą powodować zaognienie problemów trądzikowych, czy pogłębić problem z widocznymi pękniętymi naczynkami.

Makijaż 2.png
Fot. Canva/Aleks, Pexels
6 kroków do zdrowej skóry twarzy dla mężczyzn w dojrzałym wieku Nowalijki to bomba witaminowa dla osób 50+. Jest tylko jedno "ale"

Jak właściwie korzystać z makijażu?

Zacznijmy od postaw. Aby makijaż nie zniszczył cery, należy odpowiednio dobrać kosmetyki. Do cery suchej dobieramy preparaty, które dodatkowo nawilżają skórę. Cera tłusta wymaga lekkiego osuszenia. Jeśli macie cerę trądzikową, wybierzcie kosmetyki o działaniu antybakteryjnym. Z kolei cera atopowa i wrażliwa, wymaga zastosowania kosmetyków antyalergicznych.

Zdecydowanie unikajcie kosmetyków, które zawierają: parafinę, silikony, parabeny i lanoliny. Chociaż kosmetyki są przebadane dermatologicznie, powyższe substancje mogą przyczynić się do powstawania podrażnień. Wiele kosmetyków poza „upiększeniem i maskowaniem” dodatkowo odżywia skórę. Dzięki temu macie pewność, że takiego typu makijaż wam nie zaszkodzi.

ZOBACZ TAKŻE: Te produkty dodają lat i rujnują zdrowie. Po 40-stce wyklucz je z diety

Pielęgnacja i oczyszczenie to podstawa

Nawet najlepsze kosmetyki nie powinny zalegać na twarzy zbyt długo. Demakijaż po powrocie do domu jest podstawową czynnością, która uchroni was przed uszkodzeniem cery. Zwróćcie uwagę na to, aby dobrze oczyścić skórę. Nie wystarczy użyć jedynie wody lub toniku. Dobry płyn micelarny albo mleczko do demakijażu dogłębnie oczyści skórę i odetka pory. Po oczyszczeniu twarzy dobrym pomysłem jest zastosowanie kremu z filtrem SPF.

Pamiętajcie także, aby regularnie czyścić akcesoria do makijażu. Gąbki i pędzle do podkładów płynnych powinny być czyszczone po każdym użyciu. Pędzelki do pudrów sypkich należy czyścić co kilka użyć. Pozwoli wam to zminimalizować ilość bakterii, które podczas makijażu będą miały kontakt z waszą twarzą.

Jeśli zadbacie o wszystkie z wymienionych powyżej aspektów, makijaż nigdy nie zniszczy waszej cery. Jak widzicie, to nie on przyczynia się do uszkodzenia skóry, a nieodpowiednia dbałość o cerę i zapominanie, że nawet najlepsze kosmetyki niestety nie usuną się z naszej skóry same.

Makijaż 3.png
Fot. Canva/Oleksandr113

Źródło: uroda.abczdrowie.pl