Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Po co farba, jak są orzechy? Dzięki nim pozbędziesz się siwych włosów
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 11.06.2024 16:48

Po co farba, jak są orzechy? Dzięki nim pozbędziesz się siwych włosów

Siwe włosy
fot. Canva/Professor25

Siwe włosy to jedna z nieuchronnych i niezbyt przyjemnych oznak starzenia się. Mimo że obecnie na rynku dostępnych jest wiele farb do włosów i innych środków, które skutecznie maskują siwiznę, to jednak część kobiet nie chce sięgać po chemiczne specyfiki. I walce nie musi! Można spróbować samodzielnie wykonać naturalną płukankę do włosów, która zakryje pierwsze siwe kosmyki.
 

Dlaczego włosy zaczynają siwieć?

Siwizna to coś, co czeka każdego z nas, zarówno mężczyzn jak i kobiety. To naturalny etap starzenia się organizmu, który ma związek ze spadkiem poziomu melaniny w organizmie. To właśnie melanina odpowiada za kolor włosów, oczu, a nawet skóry — im mniej melaniny, tym jaśniejsza barwa. I tak, blondyni mają niewielkie ilości melaniny, z kolei bruneci mają jej całkiem sporo.

Z wiekiem produkcja melaniny spada, a to automatycznie prowadzi do zmian w kolorze włosów. Proces ten u wszystkich może jednak przebiegać w różnym tempie. Niektórzy zauważają pierwsze siwe kosmyki już w wieku 20 lat, a inni nie mają ich aż do później starości. Zasadniczo jednak włosy zaczynają siwieć po 30, by w wieku 50 lat mieć ich juć przeważającą większość.
 

Darmowe kosmetyki do twarzy. Rosną przy drodze i masz je w lodówce Zamocz palce w oliwie i zobacz, co się stanie. Pokochasz tę odżywkę

Naturalne płukanki sposobem na pierwsze siwe włosy

Niewątpliwie, najskuteczniejszym sposobem pozbycia się siwizny jest zastosowanie różnego rodzaju farb do włosów. Obecnie na rynku mamy ich ogromną ilość i wybierać można pośród wielu kolorów. Jeśli marzą ci się czerwone, zielone, a nawet niebieskie włosy — nic prostszego! Nie da się jednak ukryć, że farby te zazwyczaj zawierają w sobie duże ilości środków chemicznych, a te niekoniecznie dobrze wpływają na kondycję włosów. Właśnie dlatego coraz więcej osób poszukuje naturalnych metod pozbycia się siwizny.

Na szczęście obecnie coraz więcej wiemy o właściwościach pielęgnacyjnych powszechnie dostępnych produktów i z ochotą wracamy do kosmetyków, które stosowane były za dawnych czasów. Jak się okazuje, płukanka z pokrzywy wzmacnia włosy, przyspiesza ich porost i nadaje objętości, a regularne jedzenie szpinaku może poprawić ich nawilżenie. A co z siwizną? I tutaj naturalne metody spieszą na pomoc.
 

Orzech i kawa na ratunek siwym włosom

Zamiast wizyty u fryzjera wybierz się do... sklepu spożywczego. To właśnie tam znajdziesz produkty, z których możesz przygotować płukanki, dzięki którym skutecznie zakryjesz pierwsze siwe włosy. Dwie z nich zasługują na szczególne wyróżnienie — warto jednak pamiętać, że mogą je stosować jedynie osoby o ciemnej barwie włosów.

1. Płukanka z kawy

To nie tylko świetny sposób na zakrycie pierwszych siwych kosmyków, ale również doskonała metoda naturalnego nawilżenia i nadania objętości suchym i zmęczonym włosom. Dzięki niej zyskają objętość i świeży wygląd.

Jak przygotować płukankę z kawy? Wystarczy zaparzyć 5-6 łyżek zmielonej kawy w 500 mln gorącej wody, a następnie odcedzić fusy, a pozostały napar wymieszać z zimną wodą w proporcji 50/50 (fusy możesz z kolei użyć do przygotowania peelingu do ciała). Tak przygotowaną płukankę można zastosować od razu po umyciu włosów — należy pozostawić ją na głowie przez kilka minut, a następnie spłukać letnią wodą. 

2. Płukanka z orzechów włoskich

Tak jak w przypadku kawy, tak i płukanka z orzechów włoskich nie tylko nada włosom ciemniejszy odcień, ale też odżywi je, nawilży i wzmocni. 

Aby przygotować płukankę, należy zagotować łupiny lub skorupki orzecha (łupiny wzmacniają efekt) do momentu aż woda zyska brązowy odcień. Następnie wodę należy odcedzić do miski i na kilka minut zamoczyć w niej włosy. Po tym czasie płukankę spłukać letnią wodą. 

Ważne! Płukanki należy stosować przez około 3 tygodnie, by uzyskać zamierzone efekty. Nie spodziewaj się ich od razu. 

Kobieta z siwymi włosami
fot. Canva/mimagephotography