Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Jak farbować włosy, żeby ich nie zniszczyć? Wystarczą 4 proste kroki
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 10.04.2024 08:00

Jak farbować włosy, żeby ich nie zniszczyć? Wystarczą 4 proste kroki

Farbowanie włosów
fot. Canva/pixelshot

Wraz z wiekiem kobiety coraz częściej sięgają po różnego rodzaju farby do włosów, by przykryć pojawiające się na nich siwe kosmyki. Trzeba jednak pamiętać, że koloryzacja może uszkadzać strukturę włosów sprawiając, że staną się one suche i cienkie. Warto więc zastosować się do kilku zasad, by zachwycać bujną i piękną fryzurą. 
 

Kiedy włosy zaczynają siwieć?

Siwienie to naturalny element procesu starzenia się. Wraz z wiekiem spada produkcja melaniny, która nadaje kolor nie tylko włosom, ale także oczom i skórze. Im mniej melaniny, tym mniej barwnika we włosach co sprawia, że tracą one swoją barwę i stopniowo blakną, aż staną się całkiem siwe.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to kiedy rozpoczyna się proces siwienia, ponieważ u wszystkich może on przebiegać zupełnie inaczej. Zazwyczaj pierwsze siwe włosy pojawiają się po trzydziestym roku życia, a pięćdziesięciolatkowie mają ich już całkiem sporo. Zdarza się jednak, że uwidaczniają się później, bądź wcześniej. 
 

Dieta na piękne włosy istnieje. Te produkty je gwarantują Te składniki opóźnią siwienie włosów. Koleżanki będą w szoku

Skutki farbowania włosów. Jak farbowanie wpływa na włosy?

Farbowanie to podstawowa czynność mająca na celu zamaskowanie siwych włosów. Jest w czym wybierać, bo na rynku dostępna jest szeroka gama produktów do koloryzacji. W jednej chwili można być blondynką, by w następnej zamienić się w ognistą szatynkę. Na farbowanie decydują się jednak nie tylko kobiety, ale również mężczyźni.

Niestety, koloryzacja, zwłaszcza przeprowadzona w warunkach domowych, może znacznie osłabiać włosy. Skutkiem tego stają się cienkie, łamliwe i suche. Co więcej, niektóre składniki zawarte w farbach, takie jak np. PPD, mogą wywoływać reakcje alergiczne, prowadząc do świądu i zaczerwienienia skóry, a także bólu głowy. Jeśli więc obawiasz się o kondycję swoich włosów, skorzystaj z usług profesjonalnego fryzjera, który w fachowy sposób przeprowadzi koloryzację, nie nadwyrężając stanu włosów. 

Farbowanie włosów
fot. Canva/Зображення користувача Оксана Кукуруза


 

Jak farbować włosy, żeby ich nie niszczyć?

Nie ukrywajmy: nie każdego stać na regularne wizyty u fryzjerów, którzy w obecnych czasach mocno się cenią i za farbowanie, strzyżenie, a nawet zwykłe przycięcie mogą wziąć sporą sumę pieniędzy. W takich wypadkach najlepiej zdecydować się na koloryzację w domowych warunkach. Jednak, aby była bezpieczna i nie spowodowała istotnych szkód w strukturze włosa, warto zastosować się do kilku wskazówek:

1. Wybierz najlepszy produkt. "Najlepszy" wcale nie znaczy "najdroższy". Koniecznie zwróć uwagę na skład: farby, które najmniej szkodzą włosom to takie, które nie zawierają amoniaku i mocnych alkoholi. Powinny być za to wykonane na bazie naturalnych, delikatnych składników niewchodzących w reakcje alergiczne ze skórą głowy. Świetne będą ziołowe farby, henna czy cassie.

2. Zanim przystąpisz do koloryzacji, sprawdź reakcje alergiczne. W tym celu dobrze jest nanieść niewielką ilość farby na skórę, np. na ręce lub dłoni, i odczekać parę godzin. Jeśli wystąpi zaczerwienienie, swędzenie lub obrzęk — pod żadnym pozorem nie nakładaj farby na włosy. 

3. Stosuj się do zaleceń producenta. Lepiej nie przekraczać czasu podanego na opakowaniu nie trzymać farby na włosach dłużej niż jest to zalecane.

4. Po koloryzacji nałóż na włosy odpowiednio dobraną odżywkę, która odżywi je, wzmocni i nawilży. 

Pamiętaj też, żeby nie farbować włosów częściej niż raz na miesiąc. W przypadku koloryzacji typu ombre można to robić jeszcze rzadziej. 

Akcesoria do farbowania włosów
fot. Canva/pixelshot