Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Przywróć gęstość cienkim włosom. Odzyskają zdrowie i blask
Sara Karmańska
Sara Karmańska 11.04.2024 16:24

Przywróć gęstość cienkim włosom. Odzyskają zdrowie i blask

Kobieta z pięknymi włosami
Fot. Canva Jacob Lund

Cienkie włosy to bolączka wielu osób: zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Bywa, że z biegiem lat wypadają częściej, a ponadto stają się łamliwe i pozbawione blasku. Są jednak sposoby, które mogą temu zaradzić. Nawet cienkie włosy będą cieszyć pięknym i zdrowym wyglądem, a także sprawiać wrażenie bardziej gęstych.

Cienkie włosy mogą być efektem błędów w pielęgnacji

W większości przypadków przyczyną cienkich włosów są uwarunkowania genetyczne. Jednak nawet to, że cienkie włosy mieli także nasi krewni, nie oznacza, że jesteśmy na nie skazani. 

Zdarza się bowiem, że do utraty objętości i grubości włosów wynika ze złych przyzwyczajeń i błędów pielęgnacyjnych. Do takich sytuacji może doprowadzić między innymi stosowanie agresywnych kosmetyków zawierających w swoim składzie składnik o nazwie SLS

SLS to skrót od pełnej nazwy substancji zwanej “sodium lauryl sulfate”. To mocno pianotwórczy detergent, który ułatwia czyszczenie włosów z tłuszczu i zanieczyszczeń. Niestety, ma też niekorzystny skutek uboczny. Mocno podrażnia mieszki włosowe, co prowadzi do osłabienia włosów.

Dobieranie kosmetyków, które nie mają go w swoim składzie, jest szczególnie ważne w przypadku, gdy myjemy włosy częściej niż raz, dwa razy na tydzień. 

Szampony z tym składnikiem warto stosować tylko raz na jakiś czas, by dogłębnie oczyścić skórę głowy z łoju, resztek kosmetyków i innych zanieczyszczeń. Jeśli jednak będziemy stosować go zbyt często, można doprowadzić do tego, że skóra głowy będzie silnie przesuszona i podrażniona, a cebulki włosów odkryte. To z kolei może prowadzić do wypadania włosów, a także utraty objętości

Dbaj o siebie z głową. To 4 największe mity na temat odmładzania Zachowaj promienny wygląd bez skalpela. To prostsze niż myślisz

Tego unikaj, jeśli masz cienkie włosy

Podczas pielęgnacji cienkich włosów powinniśmy szczególnie unikać poddawania ich wysokim temperaturom. Najlepiej całkiem z tego zrezygnować, ale jeśli to niemożliwe, to przynajmniej znacznie ograniczyć. 

Prostownice, lokówki, wałki na gorąco, a nawet suszarki, doprowadzają bowiem do przesuszenia włosów, co prowadzi do ich łamania i rozdwajania końcówek. Suchy włos natomiast jest zdecydowanie bardziej podatny na uszkodzenia

Należy także uważać na niewłaściwe rozczesywanie włosów cienkich i wrażliwych. Należy unikać rozczesywania, gdy są mokre. Nie można natomiast robić tego na siłę. To prosta droga do łamania włosów, a nawet wyrywania ich z cebulkami. Aby tego uniknąć, należy rozczesać włosy palcami od dołu do góry, a gdy uzyskamy już pasma bez kołtunów i supełków, wkroczyć do akcji ze szczotką lub grzebieniem. Aby ułatwić sobie rozczesywanie, można także posłużyć się specjalnym sprayem, który nieco ułatwi tę czynność.  

ZOBACZ TEŻ: Jak farbować włosy, żeby ich nie zniszczyć? Wystarczą 4 proste kroki

Kosmetyki dla cienkich włosów

Aby poprawić kondycję cienkich włosów, należy także stosować odpowiednie kosmetyki, dedykowane takiemu rodzajowi. Warto postawić przede wszystkim na kosmetyki, które będą delikatne i nie będą dodatkowo obciążać włosów. Wybrane produkty powinny nawilżać i odżywiać włosy. W przypadku chęci farbowania włosów, najlepiej zostawić to w rękach profesjonalistów – farby stosowane w salonach fryzjerskich mają bowiem dużo mniej agresywne działanie niż produkty drogeryjne.

Należy również zwracać uwagę na sposób nakładania poszczególnych produktów. Środki zawierające silikony nałożone na skórę głowy mogą utworzyć warstwę okluzyjną, która co prawda zabezpieczy skórę przed utratą wilgoci, ale równocześnie uniemożliwia jej oddychanie. 

W przypadku posiadaczy cienkich włosów kluczowe może okazać się także odwrócone mycie, czyli nakładanie odżywki przed szamponem. Na pogrubienie włosów może także pozytywnie wpłynąć olejowanie

Fot. Canva Polina Tankilevich, capturenow.jpg
Fot. Canva/Polina Tankilevich, capturenow
Fot. Canva Kampus Production, Pexels.jpg
Fot. Canva/Kampus Production, Pexels