Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > 10 domowych sposobów na zdrowe włosy. Ostatni was zaskoczy
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 03.04.2024 09:09

10 domowych sposobów na zdrowe włosy. Ostatni was zaskoczy

Kobieta
Fot. Canva/primipil

Wiele osób twierdzi, że zdrowe włosy są wynikiem wielu wyrzeczeń i kosztownych procesów pielęgnacyjnych. Tymczasem możemy zadbać o nie w zaciszu własnego domu i to na wiele sposobów. W tym artykule zdradzimy wam sekrety, dzięki którym już po kilku tygodniach wasze włosy będą nie do poznania.

Pielęgnacja włosów a ich typ

Umówmy się, typy włosów doskonale rozpoznają specjaliści, ale nie przeciętny człowiek. Niektóre włosy mają tendencje do przetłuszczania się, inne z kolei są suche. Mówi się o włosach wysoko porowatych i nisko porowatych, cienkich i grubych, podatnych na rozdwajanie i puszących się… a przecież niezależnie od typu włosów chcemy o nie zadbać najlepiej, jak umiemy.

Na szczęście domowe sposoby na piękne włosy są uniwersalne. Jak to możliwe? Każde włosy, niezależnie od typu potrzebują na przykład odpowiedniej diety, czy poprawy ukrwienia skóry głowy. Skoro o tym mowa, styl życia ma ogromny wpływ na kondycję włosów. Kiepska dieta, problemy hormonalne, stres, czy nieodpowiednia pielęgnacja momentalnie będzie widoczna na naszych pasmach.

To samo tyczy się ukrwienia skóry głowy. Aby go poprawić, wystarczy zastosować masaż. Jego wykonanie jest banalnie proste. Po prostu wsuńcie palce we włosy i delikatnie, okrężnymi ruchami masujcie skórę głowy opuszkami palców. Nie używajcie do tego paznokci, aby nie spowodować podrażnień.

Włosy 2.png
Fot. Canva/pixelshot
Przygotuj dojrzałą cerę na słońce. Kremy z filtrem to nie wszystko Solarium po 50-tce. Czy to dobry pomysł?

Jak wzmocnić włosy domowymi sposobami?

Najprostszym sposobem na wzmocnienie włosów jest unikanie wszelkich procesów, które mogą je osłabić – to czysta profilaktyka. Jeśli często używacie kosmetyków do stylizacji włosów i farbujecie je, prędzej czy później odbije się to na ich kondycji.

Nie zaleca się także częstego „napinania” włosów. Jeśli lubujecie się w ciasno spiętych kucykach, nieświadomie osłabiacie cebulki. Zamiast tego, spróbujcie nosić luźne fryzury albo warkocze. Dzięki temu nie tylko nie będziecie „napinać włosów”, ale również unikniecie uszkodzeń mechanicznych spowodowanych przez gumki, które jak wiemy lubią nieraz „wyrwać” nam kilka włosów.

Włosy nie lubią także przegrzewania. Suszenie ich z bardzo bliska (bliżej niż 30 cm) gorącym powietrzem z suszarki nie sprzyja ich kondycji. To samo tyczy się mycia ich w bardzo ciepłej wodzie.

Domowa pielęgnacja włosów w 3 krokach

Pozostaje jeszcze kwestia pielęgnacji. Zamiast kupować drogie kosmetyki z apteki, zastanówcie się nad wykorzystaniem naturalnych olejków do włosów. Pasma odżywicie na przykład olejkiem arganowym, kokosowym, czy konopnym. Z gotowych mieszanek polecamy marokańską mieszankę olejową, składającą się z misku olejków sezamowych, arganowych, z oliwek i czarnuszki.

Zamiast chemicznych wcierek możecie również zastosować wspomniane olejki, ale również miód, aloes, czy nawet jajka. Tutaj jednak warto znać swój typ włosa, gdyż wcierki te nie są niestety uniwersalne.

W kontekście pielęgnacji ważne jest również zadbanie o suplementację. Nasze włosy potrzebują mikroelementów takich jak cynk, żelazo i wapń. Niezbędne są również witaminy z grupy B oraz kwasy omega-3. Zbilansowana dieta będzie tutaj niezbędna, podobnie jak odpowiednia ilość snu. Niestety jego niedobór może powodować suchość i łamliwość włosów. Jak widzicie, dbając o swoje włosy, zadbacie także o swoją ogólną kondycję, a to fantastyczne połączenie, nieprawdaż?

ZOBACZ TAKŻE: Dieta na piękne włosy istnieje. Te produkty je gwarantują