Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Są parą i do tego księżmi! Tak zareagowali na to inni. “Trzeba dać ludziom czas”
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 07.12.2023 19:57

Są parą i do tego księżmi! Tak zareagowali na to inni. “Trzeba dać ludziom czas”

ksiądz, splecione dłonie
Małżeństwo dwójki księży. Fot. Canva

Jakiś czas temu na łamach programu “Dzień Dobry TVN” został wyemitowany niezwykły materiał. Dotyczy on księży, którzy, łamiąc przy tym wszystkie stereotypy, postanowili wziąć ślub! Część widzów dalej nie dowierza, że to się stało naprawdę. To pierwszy taki przypadek w Polsce!

Kobieta, która została księdzem

Wiernym Kościoła katolickiego niezwykle trudno jest spojrzeć przychylnie na duchownych, którzy łamią schematy wyznaczone przez wspólnotę duchownych. Ciężko więc wyobrazić sobie ciepłe przyjęcie kobiety, która postanowiła zostać księdzem. Materiał, który ukazał jak się jakiś czas temu w “Dzień Dobry TVN”, udowadnia, że taka “anomalia” wydarzyła się w Polsce. Co więcej, wierni są pełni entuzjazmu dla kapłanki, która zdecydowała się podążać ścieżką duchowieństwa.

Marta Zachraj-Mikołajczyk 1,5 roku temu spełniła swoje marzenie i została księdzem. Jeszcze 30 lat temu podobna historia nie miałaby prawa bytu. Tymczasem po licznych dyskusjach w kościelnych kręgach w maju 2022 roku kościół Ewangelicko-Augsburskiej w Polsce ordynował na księży pierwsze kobiety. Wcześniej mogły być one jedynie diakonami, których obowiązku nadzorował inny kapłan-mężczyzna.

“Zażenowanie i poczucie niesprawiedliwości”. Ksiądz padł ofiarą wstrząsającej kompromitacji. Niebywałe, do czego posunęli się ludzie Ksiądz wyjawił wielką tajemnicę duchownych. Wierni aż nie chcieli mu w to uwierzyć

Jakie jest największe marzenie kobiety ksiądz?

Okazuje się, że pomysł na to, by zostać księdzem, Marta Zachraj-Mikołajczyk wpadła już w dzieciństwie. Wszystko zaczęło się od okolicznościowej wizyty za granicą:

Jak byłam mała, zainspirowała mnie kobieta ksiądz w Niemczech. Pojechałam odwiedzić rodzinę, mając te 5-6 lat człowiek sobie myślał, że to jest niespotykane – wspominała na łamach “Dzień Dobry TVN” kapłanka.

W tamtych latach marzenie Marty rzeczywiście było nie do spełnienia. Początkowo duchowni nie byli chętni, by wśród ich szeregów znalazły się również kobiety. Uległo to zmianie dopiero w przeciągu parunastu lat.

Trzeba dać ludziom czas, żeby mogli się do pewnych rzeczy przyzwyczaić, a później współpraca była bardzo dobra. Chciałabym być księdzem autentycznym, takim, który nie ubiera maski. Nie wyobrażam sobie kościoła, który wyklucza kogokolwiek. Żaden człowiek nie jest ideologią, złem ani niebezpieczeństwem, więc trzeba pokazać, w szczególności my duchowni, że jesteśmy dla wszystkich – opowiadała kobieta ksiądz.

Aktualnie największym marzeniem Marty jest, by awansować na stanowisko proboszcza. To jednak wcale nie jest największym zaskoczeniem, jeśli wziąć pod lupę prywatne życie kobiety!

ZOBACZ TEŻ: Zastraszał dzieci i rzucał w nie kredą! SKANDALICZNE zachowanie księdza wywołało lawinę hejtu

Kobieta ksiądz ma męża, to również duchowny!

Materiał o kobiecie, która została księdzem, na pewno zszokował niejednego widza programu “Dzień Dobry TVN”. Podczas wywiadu przeprowadzanego z jego główną bohaterką, wyszło na jaw, że duchowa posługa kapłanki nie jest wcale największym zaskoczeniem w tej historii. Okazuje się, że prywatnie Marta ma męża, która również jest księdzem! Początkowo była między nimi jedynie przyjaźń, jednak szybko się to zmieniło. Oboje poczuli do siebie coś więcej, więc postanowili przypieczętować swoją relację przed ołtarzem:

Marta ma niesamowicie fantastyczny charakter. Jedna z takich rzeczy, która do tej pory mnie urzeka, to jest jej podejście do ludzi. To jak nawiązuje relacje z ludźmi, jaka jest serdeczna i ciepła. To jest coś niesamowitego – powiedział w programie mąż Marty, ks. Paweł Mikołajczyk.

Projekt bez nazwy - 2023-12-07T184938.300.png
Małżeństwo dwójki księży. Fot. kadr z programu “Dzień Dobry TVN”
Projekt bez nazwy - 2023-12-07T184836.719.png
Małżeństwo dwójki księży. Fot. kadr z programu “Dzień Dobry TVN”

źródło: dziendobry.tvn.pl

Tagi: ksiądz