Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Seniorzy nagminnie dostają mandaty w PKP. Brakuje im jednego dokumentu
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 09.08.2024 17:09

Seniorzy nagminnie dostają mandaty w PKP. Brakuje im jednego dokumentu

senior
fot. Canva/Lauren Boswell

Podróże pociągami są niezwykle popularne w naszym kraju. Również seniorzy chętnie korzystają z usług PKP i mogą liczyć na różnego rodzaju zniżki. Okazuje się jednak, że wielu z nich zapomina o jednym dokumencie, co skutkuje otrzymaniem wysokiego mandatu.

Seniorzy a podróże pociągami

Seniorzy chętnie decydują się na podróże komunikacją miejską, a wszystko dzięki licznym zniżkom, które umożliwiają im przemieszczanie się za dużo mniejsze pieniądze. Niekiedy opłaca się to znacznie bardziej niż podróż własnym samochodem.

Osoby, które ukończyły 60. rok życia, mogą kupić bilety PKP ze zniżką 30% i dotyczy to pociągów Intercity zarówno w 1. jak i 2. klasie na trasach krajowych. Zniżka obejmuje także wagony sypialne. To jednak niejedyna opcja na zaoszczędzenie pieniędzy. Istnieje bowiem jeszcze większa zniżka, jednak bez odpowiednich dokumentów podróż może zakończyć się mandatem. 

Projekt bez nazwy (34).jpg
fot. Canva/Remus Kotsell
Niebywałe sceny na plaży we Władysławowie. Tego jeszcze nie grali Agnieszka Fitkau-Perepeczko podjęła decyzję o swojej karierze. To koniec

Bez tego dokumentu otrzymasz mandat

Emeryci mogą otrzymać bilet również z 37% zniżką, jednak w tym przypadku okazanie kontrolerowi biletu oraz dokumentu oświadczającego tożsamość oraz wiek nie wystarczy. Potrzebny jest jeszcze jeden dokument, a jego brak może skutkować mandatem sięgającym nawet 600 zł. Minimalna kwota kary to 120 zł. 

Warto także dodać, że ze zniżki 37% można skorzystać tylko dwa razy do roku i to podróżując jedynie 2. klasą.

Gdzie dostać zaświadczenie?

Aby skorzystać ze zniżki 37% podczas kontroli biletów, należy okazać bilet, dokument tożsamości, a także zaświadczenie, które mogą wydać następujące instytucje:

  • terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów;
  • wojewódzkie i regionalne rady weteranów pracy Ogólnopolskiego Porozumienia Zw. Zaw.;
  • okręgowe sekcje emerytów i rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego.
pociąg
fot. Canva/franckreporter