Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Zniżki dla seniorów w PKS. Ulgi na bilety są gwarantowane
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 12.07.2024 06:00

Zniżki dla seniorów w PKS. Ulgi na bilety są gwarantowane

Pieniądze w portfelu
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Krajowi przewoźnicy autobusowi, tacy jak np. PKS, oferują pasażerom ulgi ustawowe. Z części obniżek mogą skorzystać także seniorzy, ale nie wszyscy są uprawnieni do zakupu tańszych biletów. Zanim wsiądziesz na pokład, upewnij się, czy przysługuje ci zniżka na przejazd.

Emeryci mają zniżki na autobusy dalekobieżne, ale są warunki

Oto wykaz osób, które są uprawnione do zniżek na przejazdy autobusowe PKS, wraz ze stawkami i warunkami. Kryterium wieku tu nie obowiązuje, więc mogą skorzystać z nich także seniorzy i emeryci.

  • Osoba niewidoma niezdolna do samodzielnej egzystencji: ulga 93% na przejazdy zwykłe,
  • Osoba niewidoma niezdolna do samodzielnej egzystencji: ulga 51% na przejazdy pośpieszne i przyśpieszone,
  • Osoba niewidoma: ulga 37% na przejazdy zwykłe, pośpieszne i przyśpieszone,
  • Niewidoma ofiara działań wojennych: ulga 78% na przejazdy zwykłe, pośpieszne i przyśpieszone,
  • Osoba niesamodzielna: ulga 37% na przejazdy pośpieszne i przyśpieszone,
  • Osoba niesamodzielna: ulga 49% na przejazdy zwykłe,
  • Inwalida wojenny i wojskowy I grupy: ulga 78% na przejazdy zwykłe, pośpieszne i przyśpieszone,
  • Weteran - inwalida: ulga 37% na przejazdy pośpieszne i przyśpieszone,
  • Kombatant: ulga 37% na przejazdy pośpieszne i przyśpieszone.

To jednak nie wszystko, bo ze zniżek na PKS mogą skorzystać także seniorzy i emeryci, którzy pełnią funkcję opiekunów innych podróżujących osób.

Ten maślany ser czasem trafia się w Biedronce. Wygrywa z mozzarellą Te osoby nie płacą podatku od psa. Część seniorów oszczędzi 173,57 zł

Tańsze bilety autobusowe dla seniora: także dla opiekunów

Jeżeli towarzyszymy w podróży PKS osobie, której przysługują zniżki, też możemy skorzystać z tańszego biletu. Zniżkę w autobusie może dostać:

  • przewodnik/przewodniczka (powyżej 13 lat) osoby niewidomej: ulga 95% na przejazdy zwykłe, pośpieszne i przyśpieszone,
  • opiekun/-ka osoby niesamodzielnej: ulga 95% na przejazdy zwykłe, pośpieszne i przyśpieszone,
  • opiekun/-ka inwalidy wojennego i wojskowe I grupy: ulga 95% na przejazdy zwykłe, pośpieszne i przyśpieszone.

Co istotne, każda osoba, która chce kupić lub okazać bilet ze zniżką, ma obowiązek okazać stosowne dokumenty poświadczające uprawnienia do ulgowych przejazdów.

Zniżki dla emeryta na PKS: różne w zależności od autobusu

Stawki zniżek dla seniorów posiadających uprawnienia do tańszych biletów są różne w zależności od typu przejazdu i połączenia. W dalekobieżnej komunikacji autobusowej w Polsce istnieją cztery rodzaje połączeń:

  • komunikacja zwykła - przewóz osób wykonywany w ramach publicznego transportu zbiorowego drogowego, w którym środki transportu zatrzymują się we wszystkich miejscowościach usytuowanych na linii komunikacyjnej, której długość nie przekracza 150 km,
  • komunikacja przyśpieszona - przewóz osób wykonywany w ramach publicznego transportu zbiorowego drogowego, w którym środki transportu zatrzymują się we wszystkich lub w niektórych miejscowościach usytuowanych na linii komunikacyjnej, której długość nie przekracza 200 km,
  • komunikacja pośpieszna - przewóz osób wykonywany w ramach publicznego transportu zbiorowego drogowego, w którym środki transportu zatrzymują się w niektórych miejscowościach usytuowanych na linii komunikacyjnej, której długość przekracza 200 km,
  • komunikacja ekspresowa - przewóz osób wykonywany w ramach publicznego transportu zbiorowego drogowego, w którym środki transportu zatrzymują się w miejscowości: początkowej i końcowej albo początkowej i końcowej oraz co najmniej jednym mieście wojewódzkim usytuowanym na linii komunikacyjnej.

Nic dziwnego, że orientacja w zniżkach przysługujących seniorom może sprawić wiele kłopotu. Tym niemniej warto pamiętać o tym prawie, bo - jak wynika z ustawowych przepisów - bilet może być tańszy nawet o 95 proc.