Skóra jak sitko? 5 sposobów na to jak zatrzymać wodę i zapobiegać suchości
Sucha i wiotka skóra to problem, który co prawda nasila się wraz z wiekiem, ale może się przydarzyć każdemu, niezależnie od lat. Wszystko ma związek m.in. z niewystarczającym nawilżeniem, które jest kluczowe dla zachowania skóry w dobrej kondycji. Sprawdź kilka sposobów na to, by zachować jędrną i piękną skórę na dłużej.
Woda ucieka przez skórę jak przez sitko? To powszechna dolegliwość
Sucha skóra potrafi skutecznie pozbawić pewności siebie. Nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może też świadczyć o różnego rodzaju schorzeniach, takich jak m.in. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, cukrzyca, niewydolność nerek czy choroby tarczycy. Często jest też skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji.
Za suchość skóry, która jest powszechna po ukończeniu 60. roku życia, odpowiada przede wszystkim lipidów (tłuszczów) w warstwie rogowej naskórka, czyli na powierzchni skóry. Brak lipidów sprawia, że skóra traci zdolność zatrzymywania wilgoci, w efekcie czego woda zwyczajnie z niej wyparowuje. Może do tego dojść na skutek wielu czynników, w tym wspomnianych wcześniej chorób.
Przyczyny suchej skóry
Nie tylko choroby, ale również wiele innych czynników może przyczyniać się do suchości skóry. Wśród nich najważniejsze, to:
- klimat — zbyt -zbyt suche powietrze, zbyt mocne nagrzewanie pomieszczeń w sezonie zimowym,
- zmiany hormonalne,
- picie niewystarczającej ilości wody,
- nieodpowiednie i zbyt częste używanie silnych środków myjących,
- niewłaściwa pielęgnacja, w tym używanie kosmetyków niedobranych do indywidualnych potrzeb skóry, zawierających detergenty,
- niektóre leki,
- naturalne procesy starzenia,
- częste korzystanie z gorących kąpieli.
5 sposobów na to suchą skórę. Odpowiednia pielęgnacja to podstawa!
Jeśli dobrze znasz problem suchej skóry i chcesz go jak najszybciej zwalczyć, musisz zadbać o to, by przestała ona “wypuszczać” wilgoć. Aby to osiągnąć, wypróbuj kilka sposobów, dzięki którym odbudujesz warstwę lipidową naskórka, a woda nie będzie z niej tak intensywnie wyparowywać.
- Odpowiednia pielęgnacja — to podstawa w kontekście odbudowania warstwy hydrolipidowej skóry. Powinna się ona opierać nie tylko na codziennym, dokładnym myciu twarzy z makijażu, ale również na zastosowaniu odpowiednich kosmetyków. W przypadku twarzy powinno się postawić na produkty nawilżające: zarówno sera, toniki jak i kremy. Ważne też, by w trakcie demakijażu nie trzeć skóry na siłę, co może dodatkowo ją podrażniać, ale zmywać ją delikatnie, okrężnymi ruchami.
- Miękka woda — często zdarza się, że po kąpieli i myciu skóra jest wysuszona i towarzyszy jej uczucie "ściągnięcia". Może mieć to związek z twardością wody — jeśli woda jest zbyt twarda, to znaczy zawiera duże stężenie naturalnych minerałów, wówczas może powodować wysuszanie skóry. Dlatego warto sprawdzić twardość wody i w razie konieczności zainwestować np. specjalne urządzenie, które odfiltruje z wody nadmiarowe związki wapnia i magnezu. Można też przemywać twarz wacikiem nasączonym przegotowaną, wystudzoną wodą.
- Kremy z filtrem — w -w sezonie wiosenno-letnim koniecznie pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem, które ochronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Promienie te w dużej mierze przyczyniają się do pogłębienia problemów z suchością skóry, przyspieszają procesy starzenia, a nawet mogą prowadzić do nowotworów.
- Picie wody — dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody jest kluczowe nie tylko dla zachowania skóry w dobrej kondycji, ale także dla zdrowia całego ciała i narządów wewnętrznych. Przyjęło się, że zdrowy, dorosły człowiek powinien pić przynajmniej 2 litry wody dziennie.
- Dieta — to, co jemy, ma ogromny wpływ na cały organizm, w tym również na wygląd skóry. W przypadku problemów z jej suchością warto wzbogacić dietę o kiełki (szczególnie żyta i pszenicy), ryby bogate w kwasy omega 3 (makrela, łosoś, dorsz, owoce morza), nasiona dyni i słonecznika, twarde sery, olej lniany i oliwę z oliwek.