Te imiona po latach wróciły do łask. Królowały w PRL-u, a teraz znów są w modzie
Moda na PRL wraca, a uwielbiane niegdyś przedmioty, meble czy ubrania ponownie cieszą się dużą popularnością. Trendy z lat 90. nie ominęły nawet... imion. Rodzice coraz chętniej nadają maluchom kultowe imiona z lat 90., 80., a nawet 70. Niektóre z nich obecnie trafiają się wyjątkowo często.
Wraca moda na PRL
Nie da się ukryć, że trendy z okresu PRL-u są obecnie bardzo modne. Urządzając mieszkanie coraz częściej sięgamy po kredensy, stoły czy krzesła, które niegdyś były obowiązkowym elementem wyposażenia każdego domu. Na topie jest też ponownie moda vintage, a w niej f ryzura na Kryśkę , luźne ubrania, szerokie jeansy, a nawet ortalion!
To samo zresztą tyczy się
imion, które również podlegają określonej modzie.
Zdarza się, że w pewnym okresie dzieci nagminnie dostają popularne akurat imię, by w następnym pokoleniu sięgnąć po zupełnie inne. Ale i tutaj moda z
PRL
po raz kolejny dochodzi do głosu. Rodzice coraz częściej nadają dzieciom imiona, które noszą obecnie przede wszystkim seniorzy.
Kultowe imiona w PRL-u. Każdy chciał tak nazwać dziecko
Analizując lata 1951-1960, czyli początek Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej , można zauważyć, że jest część imion, które zdarzały się wyjątkowo często. Nietrudno było więc trafić na swojego imiennika bądź imienniczkę. Te imiona nadawano najczęściej:
- Chłopcy: Andrzej, Jan, Stanisław, Jerzy.
- Dziewczynki: Maria, Krystyna, Elżbieta i Teresa.
Moda zmieniła się nieco w kolejnej dekadzie, choć niektóre z imion, takie jak na przykład Andrzej, nadawane były przez całe 40 lat trwania PRL-u. Na przestrzeni lat 60. i 70. furorę robiły takie imiona jak:
- Chłopcy: Andrzej, Krzysztof, Marek, Piotr.
- Dziewczynki: Małgorzata, Anna, Ewa i Elżbieta.
Schyłek PRL-u, czyli lata 1971-1980, upłynął pod znakiem takich imion jak:
- Chłopcy: Tomasz, Piotr, Krzysztof, Marcin.
-
Dziewczynki:
Agnieszka, Anna, Katarzyna, Magdalena i Małgorzata.
Imiona z czasów PRL-u, które znów stały się popularne
Nie wiadomo czy to z sentymentu, przywiązania do polskiej tradycji, czy po prostu z upodobania, ale obecnie coraz częściej rodzice sięgają po kultowe niegdyś imiona. To właśnie dlatego na podwórkach coraz częściej można spotkać Zosię, Zuzię, Franka lub Andrzeja. A które z nich cieszą się największą popularnością?
Jeśli chodzi o dziewczynki , to, jak wynika z danych Głównego urzędu Statystycznego, w 2023 roku najczęściej nadawanymi imionami były:
- Maria (3137 dziewczynek)
- Zofia (2626 dziewczynek)
- Anna (1581 dziewczynek)
Z kolei w przypadku chłopców największym powodzeniem cieszyły się takie imiona, jak:
- Jan (2848 chłopców)
- Stanisław (197 chłopców)
- Piotr (874 chłopców)