Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Te osoby nie płacą podatku od psa. Część seniorów oszczędzi 173,57 zł
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 10.07.2024 14:34

Te osoby nie płacą podatku od psa. Część seniorów oszczędzi 173,57 zł

Kobieta z psem
Fot. Marek BAZAK/East News

Opieka nad psem to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim wiele obowiązków. W Polsce za opiekę nad czworonożnym przyjacielem mogą obowiązywać urzędowe opłaty. W 2024 roku to nawet 173,57 zł rocznie. Za brak opłaty grozi kara. Na szczęścia grupa osób może być zwolniona z tego "podatku".

Podatek od psa: stawki w 2024 roku

W 2024 roku maksymalna stawka podatku za posiadanie psa wynosi 173,57 zł. To więcej niż rok wcześniej, kiedy obowiązywała stawka 150,93 zł.

Z pobierania opłat od opiekunów psów mogą zrezygnować gminy. Jeżeli jednak mieszkamy na terenie samorządu, który nałożył ten "podatek", mamy obowiązek go zapłacić.

Za brak opłaconego “podatku od psa” może grozić kara do 500 zł. Sprawdzamy, kto może liczyć na zwolnienie od tego obowiązku.

"Liczyłam na przyjaciół. A w potrzebie to pies bardziej mi pomógł" Synowa kazała jej pozbyć się kota. "Nie wiedziałam, że jest do tego zdolna"

Seniorzy zwolnieni z podatku za psa. Nie tylko oni

Odgórne przepisy na temat tzw. “podatku od psa” obowiązują w całej Polsce. Z opłat za posiadanie psa zwolnione są osoby, które:

  • posiadają orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a ich pies jest psem asystującym,
  • okażą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, 
  • mają więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe.

Co istotne, opieka nad więcej niż jednym psem nie zwalnia z reguły z obowiązku opłat. W takim przypadku także i osoby powyżej 65 roku życia zapłacą za drugiego i każdego kolejnego psa pod opieką.

Inna zasada obowiązuje rolników. Jeżeli płacimy podatek rolny od użytków o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy, nie zapłacimy za jednego lub dwa psy. W takiej sytuacji "podatek" płaci się dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa.

Podatek od psa: kto jeszcze może zostać zwolniony?

To jeszcze nie koniec opcjonalnych ulg. Niektóre gminy zwalniają z opłat osoby, które:

  • zaadoptowały psa z schroniska,
  • opiekują się psem oznakowanym chipem,
  • opiekują się psem wykastrowanym lub wysterylizowanym. 

Należy upewnić się w urzędzie lub na stronie internetowej swojej gminy, czy w przypadku “adopciaków” jesteśmy zwolnieni z podatku od psa.

Co więcej, każda gmina może dobrowolnie ustalić lub znieść opłaty, na przykład w zależności od wielkości i rasy psa. Może się okazać, że nasz sąsiad płaci za swojego psa, a my jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku. Dlatego tym bardziej ważne jest indywidualne ustalenie, jakie przepisy obowiązują w naszej gminie.