Te tłuszcze wywołują zmarszczki. Lepiej pozbyć się ich z diety
Tłuszcze to niezbędny składnik codziennej diety. Nie każdy jest jednak tak samo zdrowy. To, jaki tłuszcz dostarczymy organizmowi wraz pożywieniem, ma kluczowe znaczenie dla tego, czy ciało będzie dobrze funkcjonować. Dotyczy to także i skóry. Nieodpowiednie proporcje tłuszczy w diecie mogą bardzo jej zaszkodzić i ułatwić powstawanie zmarszczek.
Czym są tłuszcze w diecie? Ich rola jest kluczowa
Tłuszcze to związki o różnorodnej budowie chemicznej, które mają wspólne elementy. W każdej cząsteczce tłuszczu jest glicerol, z którym łączą się kwasy tłuszczowe. Ze względu na połączenie kwasów tłuszczowych, tłuszcze dzielimy na:
- tłuszcze nasycone,
- tłuszcze nienasycone jedno- i wielonienasycone.
Od kwasów tłuszczowych zależą właściwości tłuszczu. Jak tłumaczą eksperci NFZ, tłuszcze wielonienasycone są korzystne dla zdrowia, w tym skóry, natomiast nasycone – nie są korzystne i należy ograniczać ich spożycie. Czym je zastąpić?
Tłuszcze dobre dla skóry. Pomagają walczyć ze zmarszczkami
Jak podkreślają eksperci NFZ, tłuszcze wielonienasycone warto włączyć do codziennej diety, ponieważ poprawiają wygląd skóry, jej nawilżenie, gęstość i elastyczność. Tym samym ograniczają skłonność do wystąpienia zmarszczek. Źródłem kwasów wielonasyconych są kwasy: omega-3 i omega-6. Trzeba je dostarczać wraz z pożywieniem.
Dobrymi źródłami kwasów tłuszczowych omega-3 są:
- ryby
- owoce morza
- alg
- nasiona lnu
- olej lniany
- olej rzepakowy
- orzechy.
By zadbać o kwasy tłuszczowe omega-6, warto sięgnąć po:
- olej słonecznikowy
- olej kukurydziany
- olej sojowy
- olej z orzechów włoskich
- orzechy włoskie.
Należy zadbać zwłaszcza o dodanie do diety produktów bogatych w kasy omega-3. Występują one bowiem znacznie rzadziej niż omega-6. By zadbać o skórę i zmniejszyć ryzyko zmarszczek, warto zastąpić nimi inne, szkodliwe tłuszcze.
Te tłuszcze są szkodliwe dla skóry. Ogranicz ich spożycie
Tłuszcze nasycone oraz tłuszcze trans są szkodliwe dla zdrowia i skóry. Jak podaje NFZ, tłuszcze nasycone występują one w takich produktach jak:
- masło,
- sery,
- tłuste mięso,
- oleje palmowy i kokosowy.
Tłuszcze trans powstają natomiast w procesach częściowego utwardzenia. Ich źródłem są produkty przetworzone, takie jak:
- chipsy,
- frytki,
- zupki chińskie,
- dania fast food,
- produkty cukiernicze.
Tłuszcze nasycone i trans spożywane w diecie w nadmiarze mogą powodować trądzik, ale też inne problemy zdrowotne – np. miażdżycę. Jeśli chcesz zachować zdrową skórę, ogranicz ich spożycie.