Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > To najzdrowszy ser, a Polacy wolą inne. Lepszy od zwykłego twarogu
Sara Karmańska
Sara Karmańska 19.05.2024 14:23

To najzdrowszy ser, a Polacy wolą inne. Lepszy od zwykłego twarogu

Produkcja ricotty
Fot. Canva/ChiccoDodiFC, Getty Images

Raz na jakiś czas warto zrezygnować z przyzwyczajeń w kuchni i na zakupach. Polskie sery i twarogi są pyszne i zdrowe, ale jest jeden ser, którego wartości odżywcze wyróżniają się na tle innych. A na dodatek jest przepyszny i ma wiele zastosowań.
 

Ricotta ma wszechstronne zastosowanie

Ricotta jest delikatnym, kremowym serem, który pochodzi z Włoch. Ma szerokie zastosowanie i jest stosowany nie tylko w potrawach słodkich, ale i słonych.

Ricotta wyróżnia się delikatną konsystencją i łagodnym smakiem. To właśnie ten ser jest składnikiem licznych serników, cannoli czy pastieri napoletany, czyli słynnego włoskiego placka z nadzieniem.

Ricotta.jpg
Fot. Canva/genious2000de, Getty Images

Ricotta z powodzeniem może być również składnikiem wytrawnych potraw, takich jak makarony, pizza czy sałatki. Sprawdzi się tez jako dodatek do jajecznicy, omletów, sufletów i naleśników.

Najlepsza ryba, a Polacy prawie jej nie znają. Jest najzdrowsza i tania Nie jesz mięsa? Fasola edamame to doskonałe źródło białka

Ricotta a mascarpone: łatwo o pomyłkę

Ser ricotta jest także znany ze swojej niskiej kaloryczności. Z tego powodu może być stosowany przez osoby będące na diecie. Pod tym kątem to znacznie lepszy wybór niż mozzarella czy mascarpone

Z drugim z nich ricotta często bywa zresztą mylona, ponieważ oba są popularnymi włoskimi serami o kremowej konsystencji. 

Ricotta jest produkowana w procesie odwirowywania serwatki pozostałej po produkcji innych serów. Z kolei mascarpone jest wytwarzany ze śmietanki kwaszonej kwaskiem cytrynowym.

ZOBACZ TEŻ: Sekretna zaleta truskawek. To się dzieje, gdy jemy je codziennie

Właściwości zdrowotne ricotty

Ricotta jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka, które zawiera niezbędne aminokwasy. Znajdziemy w nim też sporo wapnia, ważnego do zachowania trwałości oraz odpowiedniej struktury kości i zębów. W serze ricotta znajduje się również fosfor i selen.

Ten pyszny włoski ser zawiera także sporo witaminy B12, która pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, a także uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek. W ricotcie najdziemy również witaminę B2, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i wzroku. Ponadto witamina ta bierze udział w procesach przemiany materii. Ser ten zawiera również witaminy A, D i K

 

Ricotta (2).jpg
Fot. Canva/Arx0nt, Getty Images