Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > To już pewne! Wiemy, kiedy rząd zajmie się projektem ws. "babciowego"
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 09.04.2024 10:28

To już pewne! Wiemy, kiedy rząd zajmie się projektem ws. "babciowego"

Babcia z wnukiem i pieniądze
fot. Canva/Industrial Photograpf ; Canva/stu99

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce poznamy więcej szczegółów na temat dodatkowego wsparcia dla rodziców, czyli tzw. "babciowego". Podano już termin kiedy rząd zajmie się projektem ustawy. Co zakłada "babciowe" i do kogo jest skierowane? 
 

Rząd rozpoczyna prace nad "babciowym"

Zgodnie z informacjami z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: już we wtorek (09.04) rząd pochyli się nad proponowanym projektem ustawy o "babciowym". To dodatkowe pieniądze dla rodziców maluchów w wieku żłobkowym, którzy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka będą chcieli powrócić do pracy zarobkowej. Wszystko w ramach programu "Aktywny Rodzic"

Rodzice dzieci w wieku do 3 lat będą mogli dostać dodatkowe wsparcie pieniężne z przeznaczeniem na opłaty za żłobek, nianię lub opiekę kogoś bliskiego z rodziny. Do wyboru będą trzy warianty świadczenia. W założeniu ma to być 1,5 tysiąca złotych miesięcznie, jednak ostateczne kwoty będą się różnic w zależności od wybranej formy opieki na dzieckiem. 

Babcia z wnukami
fot. Canva/ Mikhail Nilov 


 

Często chorujesz? Możesz stracić część emerytury Olbrzymi dodatek dla tysięcy emerytów. ZUS wydał komunikat

Trzy warianty wsparcia dla rodziców

Regulacje prawne, którymi zajmie się teraz rząd, przewidują wprowadzenie trzech rodzajów świadczeń:

  1. "Aktywni rodzice w pracy" - skierowane do aktywnych zawodowo rodziców dzieci w wieku 12-35 miesięcy. W ramach tego świadczenia rodzice będą otrzymywać 1500 zł co miesiąc przez dwa lata i to od nich będzie zależało, na co powędrują środki (niania, opieka babci).
  2. "Aktywnie w żłobku" - do 1500 zł miesięcznie na opłaty w żłobku, ale nie więcej niż realna kwota za żłobek, którą płacą rodzice. Ma obowiązywać zamiast obecnie funkcjonującej dopłaty do żłobka w wysokości 400 zł.
  3. "Aktywnie w domu" - skierowane do rodziców dzieci w wieku 12-35 miesięcy, którzy pozostaną nieaktywni zawodowo. W ramach tego świadczenia rodzice będą otrzymywać 500 zł przez dwa lata. Będzie funkcjonowało na podobnych zasadach co rodzinny kapitał opiekuńczy z tą różnicą, że będzie można je uzyskać na każde dziecko. W przypadku skorzystania ze świadczenia "aktywnie w domu" wygaśnie kapitał opiekuńczy. 

Na razie nie wiadomo kiedy dokładnie "babciowe" wejdzie w życie. Premier zapowiada, że będzie to miało miejsce jeszcze w tym roku, a najbardziej realnym terminem wydaje się wrzesień.
 

Pieniądze
Fot. Canva/Industrial Photograph

Opieka nad dzieckiem w ramach "babciowego" wliczy się do emerytury

"Babciowe" to nie tylko ukłon w stronę rodziców, którzy zostaną odciążeni nadmiernymi, codziennymi wydatkami. To także korzyści dla seniorów: babć i dziadków, którzy zdecydują się zająć wnukami. W ramach świadczenia "Aktywni rodzice w pracy" rodzice będą zobowiązani do podpisania umowy uaktywniającej z osobą zajmującą się dzieckiem, czyli np. babcią-emerytką. Składki od tej umowy będą dodatkowo finansowane, a to pozwoli na dokonywanie corocznej waloryzacji wysokości emerytury osoby zatrudnianej na tę umowę. 

Przypomnijmy: Świadczenie ma pomóc tym kobietom w rozwijaniu kariery zawodowej oraz pobudzić gospodarkę. Mamy będą mogły łatwiej łączyć role zawodowe z rolami rodzicielskimi. Szacuje się bowiem, że obecnie nawet 50 proc. Polek nie wraca do pracy po urlopie macierzyńskim do czasu ukończenia przez dziecko 3 lat.