Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Trening wzroku po 40-tce. Jak dłużej utrzymać dobre widzenie?
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 19.03.2024 15:25

Trening wzroku po 40-tce. Jak dłużej utrzymać dobre widzenie?

Kobieta w okularach czyta książkę
Fot. Canva Pro

To oczywiste, że wraz z wiekiem organizm funkcjonuje mniej wydajnie. Im jesteśmy starsi tym trudniej nam zachować dobrą formę, smukłą sylwetkę i świetne zdrowie. Po "czterdziestce" warto też szczególnie zadbać o oczy. Co zrobić, by na dłużej zachować dobry wzrok? Zastosuj się do kilku wskazówek i zobacz więcej! 
 

Dlaczego wzrok psuje się wraz z wiekiem?

Specjaliści wskazują, że pogarszający się po 40. roku życia wzrok to całkowicie naturalne zjawisko. Po przekroczeniu magicznej bariery "czterdziestki" można zauważyć, że oczy szybciej się męczą, a długotrwałe spoglądanie w ekran powoduje łzawienie i konieczność częstszego mrugania. Pojawia się także coraz bardziej mętny obraz, a wraz z upływem dnia traci on na ostrości. To nie koniec, bo pogarszają się również wady wzroku i nagle może się okazać, ze krótkowzroczność na poziomie -1 szybuje do dużo wyższych wartości. 

Dlaczego tak się dzieje? Za wszystko odpowiadają przede wszystkim naturalne procesy starzenia się - w kontekście wzroku nazywane prezbiopią, czyli starowzrocznością. 

Prezbiopia to skutek zmian, które zachodzą w soczewce wewnątrzgałkowej. Z wiekiem staje się ona sztywniejsza i grubsza, a tym samym: mniej elastyczna. To z kolei sprawia, że zmniejsza się jej zdolność do zmiany kształtu, co powoduje narastające problemy z widzeniem.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie jest to sytuacja bez wyjścia! Odpowiedni styl życia, dieta, a nawet codzienne, regularne ćwiczenia wzroku mogą spowolnić te niekorzystne procesy. 

Choroby oczu mogą spowodować całkowitą utratę wzroku. Jak się je leczy? 4 naturalne składniki, które zmniejszą obrzęki oczu i zmarszczki

Zachowaj dobry wzrok na dłużej!

Dzięki stosowaniu się do kilku, stosunkowo prostych wskazówek, można w jak najlepszym stopniu zadbać o swoje oczy. W ten sposób uda się spowolnić postępujące procesy starzenia się wzroku i na dłużej zachować dobre widzenie.

Jak dbać dbać o wzrok?

Te porady przydadzą się każdemu, niezależnie od wieku, chociaż po ukończeniu 40. roku życia powinno się zwrócić na nie szczególną uwagę. 

1. Zachowaj odpowiednią odległość od monitora lub ekranu telewizora. Specjaliści wskazują, że prawidłowa odległość od monitora powinna wynosić od 50 do 70 cm. Warto także zadbać o odpowiednie ustawienia wyświetlacza, które nie będą zbyt mocno męczyć oczu.

2. Rób przerwy w pracy przy komputerze.

3. Zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę. Ważne, by znalazły się w niej m.in. kwasy omega-3 (które można znaleźć przede wszystkim w tłustych rybach morskich i niektórych olejach). Ogranicz tłuszcze zwierzęce, smażone potrawy. Sięgaj po ciemne owoce, takie jak borówki czy jagody. Warto postawić na witaminy, które chronią nie tylko przed chorobami, ale i zmarszczkami.

4. Wychodząc na dwór w słoneczne dni koniecznie użyj okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem UV.

5. Zadbaj o dobre oświetlenie podczas czytania.

6. Postaw na profilaktykę: regularne wizyty u okulisty to podstawa!
 

Okulista, tablica do czytania
Fot. Canva Pro

 

Codzienny trening wzroku

Wskazane wyżej porady to tylko początek. Codziennie warto bowiem poświęcić chwilę na trening wzroku. Zwłaszcza, że nie jest on niczym skomplikowanym i z pewnością nie zmęczy Cię tak jak na przykład… wizyta na siłowni.

Po pierwsze, ważne, by codziennie zadbać o relaks oczu. W tym celu należy usiąść w dogodnej dla siebie pozycji, rozluźnić się i spojrzeć przed siebie, najdalej jak to możliwe. Pamiętaj, by nie poruszać przy tym głową. Po kilku chwilach mocniej zamknij oczy i parokrotnie mrugnij.

Po drugie, ćwiczenie z zamkniętymi oczami. Usiądź wygodnie, zamknij powieki i poruszaj gałkami ocznymi raz w prawą, a raz w lewą stronę. Ćwiczenie musisz wykonywać bardzo powoli - nie rezygnuj, gdy poczujesz napięcie mięśni gałki ocznej, wytrzymaj w tym stanie przez chwilę.

Po trzecie, ćwiczenia z ołówkiem. To zadanie może się wydawać zabawne, ale jest niezwykle istotne. Wyobraź sobie, że przedłużeniem Twojego nosa jest... ołówek. Spróbuj narysować nim kształty poruszając delikatnie głową i patrząc dokładnie w miejsce, gdzie ten wyimaginowany ołówek się znajduje. Zacznij od dużych obiektów i stopniowo próbuj "rysować" coraz mniejsze.  Na koniec zamknij na chwilę oczy, po czym kilkukrotnie, intensywnie zamrugaj. 

Taki trening z pewnością pomoże Ci utrzymać dobry wzrok na dłużej, ale pamiętaj, że nie zastąpi on profilaktyki i regularnych wizyt u okulisty, który pomoże Ci określić w jakim stanie znajdują się Twoje oczy i czy wymagają fachowej pomocy.

Źródło: Optegra.com.pl