Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Tych składników w kosmetykach lepiej unikaj. Mogą zaszkodzić skórze
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 28.04.2024 15:32

Tych składników w kosmetykach lepiej unikaj. Mogą zaszkodzić skórze

Krem do rąk
fot. Canva/towfiqu barbhuiya

Kremy, odzywki i toniki to coś, czego z pewnością nie brakuje w łazienkach dbających o siebie kobiet. Sam wybór odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji stanowi jednak nie lada wyzwanie. Dobranie go do swoich indywidualnych potrzeb to tylko początek. Warto bowiem wiedzieć, że są takie składniki, które na dłuższą metę mogą mieć niekorzystny wpływ na skórę. Czego więc lepiej unikać?
 

Czytaj skład produktów

To oczywiste, ze wraz z wiekiem w kosmetyczkach pojawia się coraz więcej produktów do pielęgnacji. Kiedyś wystarczył tylko płyn do demakijażu, ale z upływem lat dochodzą różnego rodzaju kremy (na dzień czy na noc), sera, toniki i odżywki. Zakup każdego z tych kosmetyków należy dobrze przemyśleć i wybrać taki produkt, który odpowiada indywidualnym potrzebom skóry (inny krem przeznaczony będzie dla cery suchej, inny dla tłustej, po inne produkty sięgną kobiety po 60-tce, a inne nadają się dla młodszych pań).

Wybierając kosmetyki, nie należy się kierować wyłącznie tym, co polecają inni. Rekomendacje z pewnością warto wziąć pod uwagę, ale w pierwszej kolejności należy rozważyć swoje własne potrzeby oraz ewentualne problemy zdrowotne. Dlatego też kupując krem czy inny produkt do pielęgnacji zawsze należy zapoznać się z jego składem. Czy nie ma w nim substancji uczulających? Czy nie będzie wysuszać lub przetłuszczać skóry? Wszystkie te informacje powinny być zawarte przez producenta na opakowaniu. Jeśli ich nie ma - zrezygnuj z zakupu i wybierz inny kosmetyk.

Kosmetyki
fot. Canva/mizina


 

Chcesz dobrego kremu na zmarszczki? Szukaj na etykiecie tych składników Poczuj się jak Kleopatra! Ta kąpiel wygładzi i rozjaśni skórę

Szkodliwe składniki w kosmetykach

Jest pewna grupa składników, które niekoniecznie dobrze wpływają na skórę. Mimo że są zawarte w produktach pielęgnacyjnych, to ich długotrwałe stosowanie może przynieść niekorzystne efekty. Chodzi przede wszystkim o:

  • SLS (Sodium Lauryl Sulphate),
  • SLES (Sodium Laureth Sulphate), 
  • parafinę, 
  • parabeny, czyli konserwanty
  • formeldehyd,
  • aluminium,
  • akrylamid,
  • alkohol ,
  • ftalany.

Jak wskazują eksperci, wyżej wymienione składniki mogą wykazywać toksyczne, a nawet rakotwórcze działanie. Oprócz chorób mogą powodować podrażnienia i pogarszać stan skóry.

Czytaj też: Przygotuj dojrzałą cerę na słońce. Kremy z filtrem to nie wszystko
 

Cena nie zawsze świadczy o jakości

Obecnie na rynku istnieje ogromny wybór kosmetyków do codziennej pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów czy paznokci. Nic więc dziwnego, ze znalezienie tego najlepszego jest dość trudnym zadaniem. Zwłaszcza, że, jak się okazuje, nie zawsze droższy kosmetyk jest lepszy.

Oczywiście, w przypadku wyjątkowo tanich produktów można mieć poważne zastrzeżenia co do skuteczności ich działania. Dobry produkt można jednak kupić już za kilkadziesiąt złotych. Cena nie powinna być głównym wyznacznikiem wyboru kosmetyków - najważniejszy jest ich skład. 

Krem
Fot. Canva/Rido