Ważna zmiana dla kierowców. Już od 1 listopada nowe opłaty
Jeżeli po 1 listopada wyruszasz w drogę autem, może czekać cię zaskoczenie. Niektórzy kierowcy będą musieli liczyć się z nową opłatą, która zacznie obowiązywać na polskich drogach. Znamy stawki i zasady. Kto będzie musiał płacić za przejazd?
Nowe opłaty na autostradach i "eskach". Jest rozporządzenie
Rząd przyjął rozporządzenie o rozszerzeniu sieci płatnych dróg krajowych lub ich odcinków.
Chodzi o nowe opłaty na drogach lub odcinkach dróg klasy A i S, czyli na autostradach i drogach ekspresowych. Nowe przepisy będą dotyczyć pojazdów o masie przekraczającej 3,5 tony oraz autobusów .
To decyzja, którą podjął jeszcze poprzedni rząd.
Rozszerzenie sieci dróg płatnych jest kontynuacją polityki obejmowania od 2011 r. nowo wybudowanych dróg opłatą elektroniczną. Sieć nie była rozszerzana od 2017 r., a od tego czasu w Polsce oddano do użytku wiele nowych odcinków dróg krajowych – autostrad i dróg ekspresowych - powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Wpływy z opłat za przejazd pojazdów ciężkich i autobusów trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego , z którego finansowana jest budowa nowych dróg i remonty istniejącej sieci.
Więcej płatnych dróg w Polsce. Pobór opłat przez e-TOLL
Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, opłata jest oparta na zasadach „korzystający płaci” oraz „zanieczyszczający płaci” . Stawki za przejazd są więc uzależnione od masy pojazdów oraz od normy emisji spalin.
Długość nowych odcinków dróg do objęcia opłatą to ok. 1,6 tys. km. Obecnie opłaty są pobierane na ok. 3,6 tys. km dróg krajowych wszystkich kategorii. Po rozszerzeniu sieci w Polsce będzie ponad 5 tys. km dróg krajowych objętych opłatą elektroniczną.
Pobór opłat w systemie e-TOLL odbywa się za pomocą systemu satelitarnego. Oznacza to, że nie ma konieczności montowania urządzeń do tego służących na drodze.
Nowe opłaty na drogach od 1 listopada. Kto zapłaci?
Rząd opublikował już mapę dróg , na których kierowcy będą musieli liczyć się z opłatami. Nowe opłaty obejmą kilkanaście odcinków na Pomorzu oraz sieć dróg ekspresowych na Lubelszczyźnie. Chodzi m.in. o:
- węzeł Gdynia - węzeł Gdynia Wielki Kack na S6,
- węzeł Koleczkowo - węzeł Chwaszczyno na S6,
- węzeł Żuławy Wschód - węzeł Elbląg Zachód na S7.
Kara za brak opłaty za przejazd płatnymi odcinkami dróg wynosi od 250 zł do 1500 zł. Nie ma obecnie planów wprowadzenia opłat od samochodów osobowych i motocykli za przejazd odcinkami dróg zarządzanymi przez GDDKiA.