Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Ważne dla zdrowia seniorów. Droga terapia dostępna jest na NFZ
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 24.08.2024 09:31

Ważne dla zdrowia seniorów. Droga terapia dostępna jest na NFZ

Kobieta w domu
Fot. Canva/Nilov

O takiej możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy mało kto pamięta. Osoby w każdym wieku, które potrzebują psychoterapii, często napotykają przeszkodę w postaci wysokich cen wizyt prywatnych. To duży wydatek zwłaszcza dla seniora i emeryta. W ramach NFZ z psychoterapii można tymczasem skorzystać bezpłatnie. Znamy warunki.

NFZ sfinansuje terapię, której ceny są bardzo wysokie

Psychoterapia to metoda pomocy w przypadku różnorodnych problemów ze zdrowiem psychicznym. 

Pomaga osobom zmagającym się z kłopotami i trudnościami osobistymi, rodzinnymi czy zawodowymi. Stosuje się ją np. w związku ze stanami lękowymi, fobią, zaburzeniami odżywiania czy z doświadczeniem traumatycznych wydarzeń.

Projekt bez nazwy - 2024-08-24T092107.794.jpg
Fot. Canva/Fido

Cena psychoterapii indywidualnej zaczyna się z reguły od 100 zł za jedną wizytę. Ostateczny koszt terapii, składającej się z wielu takich sesji, może być więc ogromnym wydatkiem. Ceny są z reguły wyższe, więc terapia składająca się np. z 10 sesji może nas kosztować nawet ponad 2 tys. zł. Często potrzeba znacznie więcej spotkań. Dla seniorów i emerytów to olbrzymi wydatek.

Na psychoterapię można jednak umówić się korzystając z NFZ. Wtedy terapia tego rodzaju jest bezpłatna.

Wystarczy jedna łyżka codziennie przed śniadaniem. To zdrowotna bomba "Natknęłam się na komentarze męża w internecie. Jak on się nie wstydzi?"

Psychoterapia na NFZ. Dostępne są trzy rodzaje

W ramach NFZ są dostępne trzy rodzaje psychoterapii.

  • Psychoterapia indywidualna – polega na swobodnej rozmowie pacjenta i psychoterapeuty, bez udziału osób trzecich. Pozwala na dotarcie do przyczyn, które powodują zaburzenia w zakresie zdrowia psychicznego.
  • Psychoterapia rodzinna – sesja z rodziną, polegająca na przepracowaniu problemów w funkcjonowaniu rodziny, które wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne.
  • Psychoterapia grupowa (krótkoterminowa, długoterminowa) – polega na regularnych spotkaniach grupy pacjentów z psychoterapeutą. Metody pracy dopasowuje się do charakteru grupy. Na starcie ustalane są zasady współpracy, takie jak swoboda wypowiedzi czy dyskrecja.

W zależności od rodzaju psychoterapii, stosuje się od 6 do nawet ponad 100 sesji w ciągu roku

Jedna sesja trwa 60 minut lub 90 minut w przypadku poziomów referencyjnych dla dzieci i młodzieży.

Jak skorzystać z psychoterapii na NFZ? Potrzebne skierowanie

Każda osoba, która skorzystać z psychoterapii, bez skierowania może umówić się do lekarza psychiatry w wybranej poradni zdrowia psychicznego.

W trakcie wizyty uzyskamy informacje, czy i jakiego rodzaju psychoterapia będzie zalecana w naszym przypadku. Lekarz ustali rozpoznanie, a następnie opracuje plan leczenia i wystawi skierowanie na psychoterapię.

Skierowanie na psychoterapię finansowaną przez NFZ może również wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, który postawi diagnozę w zakresie zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania.