Jesień może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Zmieniające się warunki pogodowe, krótsze dni, spadek temperatury i mniejsza ilość światła słonecznego oddziałują na organizm i sprawiają, że nastrój może się pogorszyć. Jak zadbać o siebie podczas tych ponurych dni? Wypróbuj kilka zdrowych sposobów.
Dobry sen to podstawa dobrego zdrowia. Niezakłócony wypoczynek sprawia, że układ odpornościowy jest mocniejszy, organizm szybciej się regeneruje, a ryzyko wielu chorób spada. To także gwarancja dobrej kondycji psychicznej. Gdy pojawia się bezsenność, organizm może się całkowicie rozregulować. Sprawdź, czy nieświadomie nie “pomagasz” swojej bezsenności. Specjaliści od snu wskazali kilka błędów, które zakłócają zdrowy sen.
Szacuje się, że na problemy związane ze zdrowiem psychicznym cierpi ponad 15 proc. osób po 60 roku życia. Chodzi m.in. o depresję, otępienie i bezsenność. Problemom tym można zapobiegać lub je łagodzić, stosując rady zalecane przez ekspertów. Powstało 10 wskazówek, dzięki którym łatwiej osiągnąć dobrostan w dojrzałym wieku.
Kortyzol to związek chemiczny, który nazywany jest "hormonem stresu". Jego stężenie w organizmie rośnie, gdy borykamy się ze stresującymi sytuacjami lub z zagrożeniem. Zaburzenia w produkcji kortyzolu przez organizm wiążą się z licznymi konsekwencjami dla ciała. Warto rozpoznać te sygnały.
O takiej możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy mało kto pamięta. Osoby w każdym wieku, które potrzebują psychoterapii, często napotykają przeszkodę w postaci wysokich cen wizyt prywatnych. To duży wydatek zwłaszcza dla seniora i emeryta. W ramach NFZ z psychoterapii można tymczasem skorzystać bezpłatnie. Znamy warunki.
Fani, koleżanki i koledzy, a także ludzie filmu i telewizji, wspominają Marzenę Kipiel-Sztukę. Mówiąc o jej niezapomnianych kreacjach oraz o niełatwym życiu, nie można ominąć apelu, o którym aktorka wspomniała w jednej z rozmów. Chodzi o troskę o własne zdrowie.
Coraz więcej gwiazd otwarcie wypowiada się na temat zdrowia psychicznego, podkreślając jego znaczenie. Ostatnio na ten temat otworzyła się Magdalena Popławska.
Niezwykle poruszającą historią podzielił się z nami czytelnik. Na jego prośbę zmieniliśmy mu imię. Nazwijmy go Robertem. We wiadomości, którą przesłał nam na Facebooku, przyznał, że od listopada ubiegłego roku okłamywał swoją żonę. Powód jest bolesny, a historię pana Roberta powinni poznać wszyscy mężczyźni.
Słyszą to już osoby po 60-tce, a wraz z upływem lat zdarza się częściej. Syn chce wiedzieć "czy zjedliśmy już obiadek?", a lekarka w przychodni stwierdza, że "mamy chyba podwyższony cholesterol". Bywa, że kasjerka w sklepie zabiera dorosłej kobiecie z ręki drobne i dodaje: "daj, kochanieńka, ja przeliczę". Skąd bierze się ta dziwna czułość w rozmowach ze starszymi osobami? To tzw. "dziadurzenie". Brzmi niewinnie, ale ma fatalne konsekwencje dla samooceny silversów.
Wyczekiwana majówka nie dla każdego okazuje się tak przyjemnym czasem, jak się spodziewano. Pani Katarzyna, która podzieliła się z nami swoją historią, od dawna planowała spokojny wypoczynek w zaciszu własnego domu. Jak się okazało, spokój nie był jej pisany, bo sąsiedzi wreszcie pokazali swoje prawdziwe oblicze! Przedstawiamy wam list, który trafił do naszej redakcji na adres: [email protected].
Nie wszystkie dobroczynne dla zdrowia ćwiczenia wymagają siły i kondycji fizycznej. Istnieje szereg aktywności, które skupiają się bardziej na treningu umysłu niż ciała. Jeżeli odczuwasz stres lub borykasz się ze zmartwieniami, wypróbuj tzw. ćwiczenia uważności. Nie wymagają żadnego sprzętu i można praktykować je w każdej chwili.
“Czasami żałoba uderza nas najmocniej w banalny sposób. Możemy nagle pomyśleć sobie: kurczę, wśród tylu ludzi na świecie tylko on wiedział, jakie cukierki lubię. A już go nie ma. Trudno jest, zwłaszcza w dojrzałym wieku, odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości” - mówi w rozmowie z nami Agnieszka Romanek-Wdowicz, psychoterapeutka, która w fundacji Nagle Sami pracuje na co dzień z osobami w żałobie.