Wioska, w której mieszka jedna osoba. Turyści uciekają tu od zgiełku miast
To miejsce, w którym można całkowicie odciąć się od świata. Malutka i zapomniana wioska na Podkarpaciu jest dla nielicznych turystów odskocznią od zgiełku miast, od stresu, od codzienności. W Kopyśnie został ostatni mieszkaniec, a goście bywają tu bardzo rzadko. Raj dla szukających spokoju?
Kopysno: jak dojechać do opuszczonej wioski?
Kopysno leży na Podkarpaciu, w powiecie przemyskim. Z centrum Przemyśla dojedziemy tu w niewiele ponad 40 minut, a podróż autem z Sanoka zajmie godzinę. Trzeba szykować się na pokonanie ostatniego odcinka trasy drogą gruntową.
Wytrwali piechurzy mogą wybrać też podróż na własnych nogach. Przez Kopysno przechodzi czerwony szlak turystyczny z Przemyśla do Sanoka oraz szlak żółty, łączący zniesienie Suchy Obycz z Kopystanką.
Zbadali, co jest w kebabie. Lokale wprowadzają w błąd Zakątek Polski zachwycił turystów z całego świata. "Nasza Chorwacja"Kopysno: co zobaczymy na miejscu
W tej chwili Kopsyno zamieszkuje na stałe tylko jedna osoba. Tak wynika z danych GUS z 2023 roku.
Co można znaleźć w Kopyśnie? Przyjeżdża i przychodzi się tutaj głównie złapać oddech od zgiełku wielkich miast. Nawet turyści nie zapuszczają się tutaj tłumnie. Od czasu do czasu można spotkać jedynie miłośników opuszczonych miejsc.
Tym niemniej, wielbiciele zabytków i historii też znajdą tutaj coś dla siebie. Oprócz kilku opuszczonych domów, Kopsyno i okolice to:
- zabytkowa murowana cerkiew greckokatolicka wybudowana w 1821 roku,
- niewielki cmentarz,
- dwa dęby, buk, kasztanowiec i czereśnia - pomniki przyrody,
- kapliczka ustawiona na pamiątkę zniesienia pańszczyzny w 1848 r.
Najcenniejsza jest tu cisza i natura. Kopysno leży w obrębie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego i znajduje na Obszarze Specjalnej Ochrony. Na terenie wsi znajduje się też rezerwat krajobrazowy "Kopystańka".
Mała wieś o wielkiej historii
Przez kilka wieków wieś była gniazdem rodu Kopystyńskich, którego najwybitniejszym przedstawicielem był Michał Kopystyński, ostatni prawosławny biskup przemyski, zagorzały przeciwnik unii brzeskiej.
Pamięć o pierwszych mieszkańcach Kopysna trwa do dziś. Trwają starania o udokumentowanie losów innej rodziny, Tyszkowskich, którzy też niegdyś władali tą wsią. Nie ułatwia tego upływ lat i wieków, więc pełne poznanie historii Kopysna może okazać się niemożliwe.
To więc kolejna tajemnica czekająca na turystów, którzy zechcą odwiedzić tę wioskę.