Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Włącz pralkę w tych godzinach i oszczędzaj na praniu. Rachunki będą dużo niższe
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 20.06.2024 15:03

Włącz pralkę w tych godzinach i oszczędzaj na praniu. Rachunki będą dużo niższe

Kobieta robi pranie
fot. Canva/ Sarah Chai

W obecnych czasach pralka to nieodłączny element wyposażenia każdego domu. Większość z nas nie wyobraża sobie bez niej życia. Niestety, pralki mają to do siebie, że zużywają całkiem sporo energii, co przedkłada się na późniejsze wysokie rachunki. Jest jednak pewien sposób, który pozwoli nieco oszczędzić. Wystarczy robić pranie w odpowiednim czasie.
 

Ile prądu zużywa pralka?

Tak już jest, że za udogodnienia trzeba płacić — większość sprzętów elektronicznych, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie, wymaga opłat za ich użytkowanie. Chodzi oczywiście o prąd, który umożliwia ich sprawne działanie. W przypadku pralek zużycie energii zużyją zależne jest od kilku czynników:

  • rodzaj pralki
  • temperatura prania (im niższa, tym taniej)
  • wybrany program
  • pojemność bębna

To oznacza, że rachunki za używanie pralki nie zawsze będą takie same. Jeśli poddamy analizie najbardziej popularny rodzaj pralek, o mocy 650 W i weźmiemy pod uwagę, że średni czas prania wynosi godzinę, to zużycie prądu będzie się kształtowało na poziomie 0,65 kWh. Więcej, bo nawet do 1,8 kWh może natomiast zużyć pralka o pojemności ok. 7 kg z klasą energetyczną B. 
 

Praca się opłaca. Możesz zyskać nawet 300 zł do emerytury Gazetka Biedronki sprzed 25 lat. Ceny takie, że oko bieleje

Jak oszczędzić na praniu? Włącz pralkę o określonej godzinie

Jeśli przerażają cię wysokie rachunki za prąd, możesz spróbować kilku sposobów, dzięki którym zapłacisz mniej. Jak się okazuje, niemałe znaczenie mają tutaj... godziny prania. Obecnie dostawcy energii oferują kilka pakietów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Bardzo popularny jest tzw. system dwutaryfowy (obowiązujący w taryfie G12), dzięki któremu w godzinach nocnych energia jest tańsza.

To oznacza, że wstawienie prania w nocy będzie mniej kosztowne niż w ciągu dnia. Jeśli włączysz pralkę pomiędzy 22:00 a 6:00 to twoje koszty zużycia energii związanej z robieniem prania mogą być nawet połowę mniejsze! Mniejsze koszty można także uzyskać robiąc pranie od poniedziałku do piątku w godzinach od 13:00 do 15:00, kiedy to taryfa jest nieco niższa. Warto jednak pamiętać, że wiele pralek generuje hałas i lepiej uwzględnić sąsiadów w swoich oszczędnościowych planach. 
 

Dzięki tym sposobom obniżysz rachunki za pranie

Włączenie pralki w godzinach nocnych to tylko jeden z trików pozwalających obniżyć rachunki za prąd. Warto spróbować również innych rozwiązań, które sprawią, że pranie będzie po prostu tańsze:

  1. Wybierz energooszczędny program prania.
  2. Pierz w niższych temperaturach.
  3. Włącz pralkę dopiero gdy jest ona zapełniona, unikaj robienia prania, gdy masz mało rzeczy.

Dzięki zmianie kilku nawyków możesz w znaczący sposób ograniczyć swoje wydatki na pranie. Możesz też spróbować prać ręcznie, ale to dość czasochłonne zajęcie.

Pralka
fot. Canva/Monkey Business Images