Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Praca się opłaca. Możesz zyskać nawet 300 zł do emerytury
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 20.06.2024 10:43

Praca się opłaca. Możesz zyskać nawet 300 zł do emerytury

Emeryci
fot. Canva/Robert Kneschke

Przejście na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Jeśli czujesz się na siłach i zdecydujesz się na dalszą pracę, twoje świadczenie może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych. Sprawdź, ile możesz zyskać pracując na emeryturze.
 

Od czego zależy wysokość emerytur w Polsce?

Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn. Po jego osiągnięciu seniorzy mogą zrezygnować z dalszej pracy i utrzymywać się z emerytury wypłacanej przez ZUS. Jej wysokość nie zawsze będzie taka sama, ponieważ zależna jest od kilku czynników:

  • środków zgromadzonych na subkoncie emerytalnym,
  • stażu pracy, w trakcie którego odprowadzane były składki emerytalne,
  • prognozowanej średniej długości życia, określanej corocznie przez Główny Urząd Statystyczny,
  • kapitał początkowy poddany waloryzacji.

Minimalna emerytura w Polsce w 2024 roku wynosi 1780,96 zł, przy czym nie każdy otrzyma taką kwotę — osoby, które nie mają odpowiedniego stażu pracy, muszą się liczyć z tym, że ich emerytura będzie obniżona. To oznacza, ze najniższe świadczenie może wynieść zaledwie kilka groszy. 
 

Najwyższa i najniższa emerytura w Polsce. Nie do wiary ile wynosi! Wysokość "czternastki" może wzrosnąć? Ostateczna decyzja należy do rządu

Im dłużej pracujesz, tym większą emeryturę otrzymasz. O ile może wzrosnąć świadczenie?

Coraz częściej zdarza się, że mimo osiągnięcia wieku emerytalnego seniorzy nie decydują się na przejście na emeryturę, a w zamian za to podejmują się dalszej pracy. To dobra decyzja, która pozwala na podreperowanie domowego budżetu w danej chwili, ale wpływa także na wysokość późniejszej emerytury. Im dłużej będziesz pracować, tym wyższą emeryturę możesz otrzymać.

Kwoty mogą robić wrażenie, bo w przypadku minimalnej emerytury rok pracy dłużej pozwala na podwyższenie świadczenia o 270 zł. W przypadku średniej emerytury, wynoszącej w granicach 3500 zł, po roku pracy świadczenie to może wzrosnąć nawet o... 500 zł. Im dłużej zdecydujesz się pracować, tym większe świadczenie emerytalne otrzymasz czego doskonałym przykładem jest mieszkaniec Śląska, który przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat po przepracowaniu ponad 60 lat. Teraz mężczyzna dostaje najwyższą emeryturę w Polsce wynoszącą prawie 49 tysięcy złotych miesięcznie (po waloryzacji w 2024 roku). 
 

Aby dostać emeryturę, musisz złożyć wniosek

Świadczenie emerytalne nie jest przyznawane z urzędu, a to oznacza, że każdy, kto chce przejść na emeryturę, musi złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić od razu po ukończeniu wymaganego wieku, lub w późniejszym czasie. 

Według danych coraz więcej osób decyduje się na wydłużenie okresu pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zgodnie ze statystykami aż 55% osób deklaruje chęć dalszej pracy na emeryturze.

Pieniądze złotówki
Fot. Canva/Industrial Photograph