Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Znajdź ukryty przełącznik w oknie. Oszczędzisz dużo na rachunkach
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 04.06.2024 15:03

Znajdź ukryty przełącznik w oknie. Oszczędzisz dużo na rachunkach

Okno z trybem letnim
Fot. Canva/Bannov

To zadziwiające, jak niewiele osób pamięta o tym prostym rozwiązaniu. Większość okien PCV w naszych domach posiada dwa tryby: letni oraz zimowy. Wystarczy przestawić odpowiedni przełącznik, by podczas upałów cieszyć się lepszą cyrkulacją powietrza, a nawet zaoszczędzić pieniądze. Jak to zrobić?

Tryb letni i zimowy w oknach: czas na zmianę

Trzeba wiedzieć, że większość okien PCV wyposażona jest w dwa tryby: letni oraz zimowy. To rozwiązanie, które realnie wpływa na koszty ogrzewania oraz klimatyzacji. Poprawia też komfort domowników zarówno w zimowe, jak i letnie dni. Przestawienie okna jest banalnie proste, ale mało kto o tym pamięta.

Rozwiązanie oparte jest na jednym przełączniku. Tryb zimowy oznacza większy docisk uszczelek, a tryb letni - docisk mniejszy. Dzięki temu zimą okna są bardziej szczelne, płacimy więc mniej za ogrzewanie. Latem zaś wpuszczamy do mieszkania więcej świeżego powietrza, co ma wpływ na komfort, zdrowie i koszty konserwacji lokalu.

Projekt bez nazwy - 2024-06-04T144504.065.jpg
Fot. Canva/AfricaImages
O tę zmianę walczyło wielu emerytów. Będzie łatwiej o 336,36 zł dodatku "Córka była zmęczona i odwołała wizytę". Kłamstwo wyszło na Facebooku

Jak przestawić okna na tryb letni?

Zgodnie z zaleceniami, tryb letni w oknach warto włączyć już wtedy, gdy temperatury zaczynają przekraczać 10 stopni Celsjusza.

By to zrobić, należy otworzyć okno i znaleźć w jego wewnętrznej ramie przełącznik w kształcie czopka. Przyda się odpowiedni klucz, najczęściej pasować będzie klucz płaski. By zmienić okno na tryb letni, należy przestawić czopek o 180 stopni: tak, by kreska była ustawiona prostopadle do podłoża.

W przypadku wątpliwości, warto poszukać instrukcji dla swojego typu i marki okna w internecie. Producenci z reguły zamieszczają takie porady.

Tryb letni w oknach: co nam daje?

Po przestawieniu okna na tryb letni nasze mieszkanie zyska lepszą cyrkulację powietrza. Zmniejszymy dzięki temu nagrzewanie się mieszkania. Podczas nadchodzących upałów to bezcenne. Pokoje będą lepiej przewietrzone, a tym samym poprawi się nasze samopoczucie. 

Nie zapominajmy też kosztach, bo lepsza wentylacja oznacza mniejsze ryzyko takich przykrych "niespodzianek" jak pleśń czy grzyby.

Projekt bez nazwy - 2024-06-04T144619.047.jpg
Fot. Canva/Victoshafoto

Do trybu zimowego najlepiej jest wrócić późną jesienią. Okna na ten tryb przestawiamy tak samo jak na tryb letni. Zmiana ochroni nasze mieszkanie przed niepotrzebnymi stratami energii cieplnej i obniży rachunki za ogrzewanie. A my w ciepłym mieszkaniu będziemy czuli się bardziej przytulnie i komfortowo.