Znajdź ukryty przełącznik w oknie. Oszczędzisz dużo na rachunkach
To zadziwiające, jak niewiele osób pamięta o tym prostym rozwiązaniu. Większość okien PCV w naszych domach posiada dwa tryby: letni oraz zimowy. Wystarczy przestawić odpowiedni przełącznik, by podczas upałów cieszyć się lepszą cyrkulacją powietrza, a nawet zaoszczędzić pieniądze. Jak to zrobić?
Tryb letni i zimowy w oknach: czas na zmianę
Trzeba wiedzieć, że większość okien PCV wyposażona jest w dwa tryby: letni oraz zimowy. To rozwiązanie, które realnie wpływa na koszty ogrzewania oraz klimatyzacji. Poprawia też komfort domowników zarówno w zimowe, jak i letnie dni. Przestawienie okna jest banalnie proste, ale mało kto o tym pamięta.
Rozwiązanie oparte jest na jednym przełączniku. Tryb zimowy oznacza większy docisk uszczelek, a tryb letni - docisk mniejszy. Dzięki temu zimą okna są bardziej szczelne, płacimy więc mniej za ogrzewanie. Latem zaś wpuszczamy do mieszkania więcej świeżego powietrza, co ma wpływ na komfort, zdrowie i koszty konserwacji lokalu.
O tę zmianę walczyło wielu emerytów. Będzie łatwiej o 336,36 zł dodatku "Córka była zmęczona i odwołała wizytę". Kłamstwo wyszło na FacebookuJak przestawić okna na tryb letni?
Zgodnie z zaleceniami, tryb letni w oknach warto włączyć już wtedy, gdy temperatury zaczynają przekraczać 10 stopni Celsjusza.
By to zrobić, należy otworzyć okno i znaleźć w jego wewnętrznej ramie przełącznik w kształcie czopka. Przyda się odpowiedni klucz, najczęściej pasować będzie klucz płaski. By zmienić okno na tryb letni, należy przestawić czopek o 180 stopni: tak, by kreska była ustawiona prostopadle do podłoża.
W przypadku wątpliwości, warto poszukać instrukcji dla swojego typu i marki okna w internecie. Producenci z reguły zamieszczają takie porady.
Tryb letni w oknach: co nam daje?
Po przestawieniu okna na tryb letni nasze mieszkanie zyska lepszą cyrkulację powietrza. Zmniejszymy dzięki temu nagrzewanie się mieszkania. Podczas nadchodzących upałów to bezcenne. Pokoje będą lepiej przewietrzone, a tym samym poprawi się nasze samopoczucie.
Nie zapominajmy też kosztach, bo lepsza wentylacja oznacza mniejsze ryzyko takich przykrych "niespodzianek" jak pleśń czy grzyby.
Do trybu zimowego najlepiej jest wrócić późną jesienią. Okna na ten tryb przestawiamy tak samo jak na tryb letni. Zmiana ochroni nasze mieszkanie przed niepotrzebnymi stratami energii cieplnej i obniży rachunki za ogrzewanie. A my w ciepłym mieszkaniu będziemy czuli się bardziej przytulnie i komfortowo.