Babcina surówka z cykorii do obiadu. Taką robiło się w PRL
Taką surówkę przyrządzało się na rodzinne obiady w PRL. Cykoria to uniwersalne warzywo, które doskonale sprawdzi się jako dodatek do obiadu. Na dodatek dobrze działa na trawienie, a odpowiednio dobrane dodatki podbiją jej smak. Warto spróbować!
Cykoria to skarbnica zdrowia. Tak działa na organizm
Cykoria nie bez powodu uznawana jest za naturalny probiotyk.
Dobrze wpływa na pracę układu pokarmowego. Reguluje zwłaszcza pracę wątroby, dzięki czemu wytwarza ona większą ilość żółci. Żółć jest z kolei potrzebna do trawienia tłuszczów, dobrze wpływa na wchłanianie witamin i reguluje pracę jelit.
Cykoria działa na pracę organizmu dobroczynnie na wiele sposobów:
- wzbogaca florę bakteryjną jelit,
- poprawia apetyt,
- działa przeciwbakteryjnie,
- wzmacnia włosy i skórę,
- pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu.
Cykoria jest także źródłem witaminy A, E i K, witaminy z grupy B, a także składniki mineralne: potas, fosfor i wapń. To wszystko sprawia, że jest cennym składnikiem diety.
Dodaj do wody i pij o poranku. Dodatek lepszy od cytryny Nietypowy objaw salmonelli. Mało kto łączy to z zakażeniemSurówka z cykorii na obiad znana z PRL. Składniki
Przepis na surówkę z cykorii znaną z babcinych obiadów jest bardzo łatwy. Można go jednak udoskonalić kilkoma dodatkami znanymi z "nowej" kuchni.
Składniki:
- 300 g cykorii
- 1-2 średniej wielkości jabłka
- natka pietruszki
- pół szklanki majonezu, śmietany lub jogurtu naturalnego
- sok z cytryny,
- cukier,
- sól
Przygotowanie:
Umytą cykorię czyścimy i kroimy listki w cienkie paseczki. Jabłka obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Mieszamy je z cykorią. Dodajemy majonez, śmietanę lub jogurt. Mieszamy razem z natką pietruszki, dodając kilka kropel soku z cytryny. Sól i cukier - do smaku.
Surówka na tej bazie doskonale smakuje również z dodatkiem rzodkiewki. Dobrze sprawdzą się w niej również orzechy włoskie.
Cykoria. Czy ma przeciwsskazania?
Cykoria to bezpieczne i lekkostrawne warzywo, które będzie bezpieczne dla niemal wszystkich. Ostrożność w spożyciu cykorii jako dodatku do diety powinny zachować jedynie dwie grupy osób.
Chodzi o osoby uczulone na tę roślinę oraz osoby skarżące się na choroby jelit. W obu tych przypadkach w przypadku nadmiary cykorii w diecie (m.in. z uwagi na dużą zawartość inuliny) mogą wystąpić niepożądane reakcje.